Като отворим сутрин фейсбука, защото всички го отваряме вече автоматично и задължително, ни зариват безброй реклами на какво ли не. Платили са хората, сложили са ги. Но напоследък он-лайн на очи се набива нов вид наркотик – рекламират го като легална алтернатива на канабиса. За сега е легален, уж се очаквало да го включат в списъка с наркотични вещества, ама дали ще го включат не се знае...Някой отново печели яко за сметка на човешката психика, здраве и живот. На кой му пука, нали върви и никой не го спира. Дърпаш, сядаш зад волана и си караш на където ти видят очите, ако изобщо ти виждат очите.
Новата дрога се рекламира като легална алтернатива на канабиса, продава се свободно онлайн, съобщита бТВ. Търговците го рекламират като безвредно и законно – макар че не е. Онлайн има стотици обяви за продажба на вейп с така нареченото HHC или хексахидроканабинол – синтетично вещество, подобно на канабиса.
Повечето негативни ефекти, които присъстват при тревата, тук ги няма. Не те "трупясваш", можеш да вършиш всичките си задължения, разказаха гласовете от екрана. А дали е така – кой ще ни каже? Влезе ли в действие химията, не ме убеждавайте, че е безвредно! Анаболите и стероидите също се продават свободно и убеждават синовете ни, че са безвредни, а на практика не само, че са изключително вредни, но водят до неконтролируема депресия или агресия, най-вече при културистите. Но това е друга тема за размисъл. Сега да се фокусираме върху новата „безвредна“ дрога. „Има твърде малко проучвания, за да се каже какво е влиянието върху човешкия организъм. Съобщава се за отпадналост, абсцеси в гърлото, болки в гърдите. Рисковете идват най-вече от това какви са примесите, когато е синтетичен наркотик“, казва пред бТВ Александър Панайотов от Национален фокусен център по наркомании. „Хексахидроканабинолът въздейства върху централната нервна система, гастросистемата, мастната тъкан и черния дроб. В централната нервна система води до когнитивни прояви. Може да има и кратковременна загуба на памет. Нарушена концентрация, ориентация. Тези хора, които употребяват това вещество, са опасни за пътищата. Има вреда определено“, обясни д-р Ангелова в ефира на бТВ.
От здравното министерство пък коментираха, че през март Съветът по наркотичните вещества е приел субстанцията да влезе в списъка с наркотични вещества. Дотогава – да се разглежда като аналог на тетрахидроканабинола – основното психоактивно вещество в марихуаната. Някои от рекламите дори обещават, че тестовете за наркотици не могат да го уловят. В тестовете ли е проблемът или в закона? За аналозите се прилагат уж същите мерки за контрол, каквито са и за наркотичните вещества, напомнят от Министерството на здравеопазването. Тогава къде е проблемът? Защо тази синтетична дрога се продава он-лайн свободно като балсамите за изправяне на коса, от които косата ти се къдри и обувките, в които кракът ти не влиза?
Хексахидроканабинолът е открит в Европа през 2022 г. Предлага се още и като бисквити или бонбони. В някои страни дори се предлагат кексчета с канабис.
Хапнеш едно на закуска и целият ти ден е слънчев, само дето слънцето е розово, ако хапнеш две кексчета – слънцето става бенбяно! Изобретателни личности предлагат и шоколад с канабис, и локум и близалки!
Ние даже изоставаме. Какво си мислите, хората на запад не си хабят времето да ядат, да пият, да пушат и да се дрогират отделно. Защо е това „разделно хранене“, като може всичко в едно! Хапнеш парче шоколад и си „горе на черешата“!
И тук си спомних моето безгрижно детство, когато играехме на „ластик“, „пиян морков“ и „народна топка“ на улиците, където не ни прегазваха колите. Дъвчехме дъвка „Идеал“, а вкусните бонбони „Карамел Му“ ни се залепваха по зъбите, бъркахме с мръсните ръце в устата да ги отлепим и нито „ковид“ ни хващаше нито депресия! А помните ли лилавите бонбони - „Виолетките“! Как де не ги помните! По няколко наведнъж слагахме в устата за да ни се боядиса езикът лилав и се плезихме! Цял ден издържахме на една филия намазана с лютеница или поръсена с чубрица, и никой не ни е предлагал бисквити с канабис.
Бяхме много щастливи! Нямахме мобилни телефони, по цял ден не се прибирахме докато навън се стъмни. Изяждахме по някой пердах, че не сме чули как бабите и майките ни викат да се приберем. Така беше....И бяхме щастливи! Защо сега младите не са? Защо търсят утеха в тъмните защорени стаи пред компютрите, в он-лайн общуването с непознати аватари и в бисквитите и бонбоните с канабис? Защо? Какво им липсва? Навремето имаше много по-малко разнообразия и много повече щастие. Сега има изобилие от всичко – и минимум щастие?
Къде е сгрешена формулата на щастието?
Автор : Оля АЛ-АХМЕД