– Ваше Превъзходителство, светът отново стана свидетел на ескалирането на конфликта в Нагорни Карабах. Какво точно се случи на 19 септември?
- На 19 септември 2023 г. Азербайджан предприе нова широкомащабна агресия срещу народа на Нагорни Карабах. Въоръжените сили на Азербайджан са атакували почти всички градове и населени места с оръжия с голям калибър.
Още в първите часове на военната агресия са нанесени сериозни щети на цивилното население, според последна информация от Службата на защитника на правата на човека на Нагорни Карабах на 19-20 септември са убити над 200 души, в т.ч. 10 цивилни, 5 от които деца, а броят на ранените е над 400.
– В изявление на Министерството на отбраната на Азербайджан се споменава за "изтеглянето на въоръжените сили на Армения" и "минирането от страна на Армения на територията на Азербайджан". Как ще коментирате това твърдение?
- Тези твърдения не са нищо повече от дезинформация, която беше направена с цел да се подготви информационното поле за атака.
Считам за важно отново да подчертая, че Армения няма армия в Нагорни Карабах, а неверните твърдения за „миниране от страна на Армения на територията на Азербайджан“ бяха отхвърлени от Международния съд, с решение от 22 февруари 2023г..
– Арменската страна твърди, че Азербайджан продължава политиката си за етническо прочистване. Какво точно означа това? Какво конкретно се крие в тази т.н. „политика на прочистването“?
- Припомням, че още през 2022г от декември Азербайджан блокира Лачинския коридор, в резултат на което ситуацията в Нагорни Карабах се превърна в хуманитарна катастрофа. Блокадата на Лачинскич коридор също беше придружена от прекъсвания на доставките на природен газ и електричество.
Азербайджан се опитва чрез сила да подложи населението на Нагорни Карабах на етническо прочистване и да го лиши от правото да живее и да се развива свободно и достойно в родината си.
– Президентът на Азербайджан Илхам Алиев обеща „да интегрира напълно населението на областта и да я превърне в рай“. Това е толкова объркващо...Какво е Вашето тълкуване на това „обещание“ ?
- Имайки предвид причините и корените на конфликта, включително политиката на Азербайджан на дискриминация срещу арменците от Нагорни Карабах през съветския период, както и насаждането на арменска омраза в азербайджанското общество през последните 30 години, е трудно да се повярва на подобни обещания, меко казано.
– Краткотрайната ескалация на напрежението завърши както винаги със споразумение за прекратяване на огъня в Нагорни Карабах - област с многогодишна история на конфликт между Азербайджан и Армения. От какво зависи спазването на това споразумение и неговата дълготрайност?
- Има данни, че днес е имало изстрели. Според нашето разбиране за ситуацията, руските мироопазващи сили в Нагорни Карабах имат ключова роля по този въпрос.
Интервю на Оля Ал-Ахмед