Отидете към основна версия

5 596 27

Как тежките отношения между България и Северна Македония се пренесоха и в САЩ? Проф. Иван Иванов пред ФАКТИ

  • иван-
  • иванов-
  • синсинати-
  • българия-
  • северна македония-
  • диаспора-
  • резолюции-
  • чикаго-
  • мичиган-
  • илинойс

Става въпрос за една лобистка организация - нарича се Обединена македонска диаспора (ОМД), която започва да прокарва резолюции с текстове, които са противоречиви, неточни на историческите данни, не отговарят на историята на емиграцията в САЩ от географска област Македония, казва университетският преподавател

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Мащабна медийна кампания се разразява в Северна Македония срещу действията на Генералния консул на България в Чикаго Светослав Станков. В основата на атаките срещу Станков в медиите в Северна Македония са решенията на губернаторите на щатите Илинойс и Мичиган да отменят своите прокламации, обявяващи септември 2023г. за „Месец на македонско-американското културно наследство“. Отмяната на прокламациите идва след преразглеждане на решенията на губернаторите oт техните администрации. Пред ФАКТИ по темата говори професор Иван Динев Иванов, който преподава във Факултета по обществени и международни отношения към Университета на Синсинати в САЩ. Той коментира политическите развития в отношенията Скопие-София, както и историческите въпроси, които представляват пречка в македонско-българските отношения в САЩ.

- Проф. Иванов, какво се случва в САЩ и защо Северна Македония започва да води, едва ли не, паралелна „битка“ с България, на база исторически и съседски отношения, но вече зад океана…
- За да отговоря на този въпрос, трябва да поставя нещата в контекст. В САЩ има традиция етнически общности от различни части на света да отбелязват един ден – респективно при повече събития и по-дълго време, на тяхната култура и наследство, с което да запознават обществото на САЩ с историята си. По принцип македонската общност в миналото е отбелязвала такива събития, но проблемът, който настъпи, е от миналата година. Става въпрос за една лобистка организация - нарича се Обединена македонска диаспора (ОМД), която започва да прокарва резолюции с текстове, които са противоречиви, неточни на историческите данни, не отговарят на историята на емиграцията в САЩ от географска област Македония. Тази организация е създадена през 2004 година и тя прокарва в САЩ македонски националистически тези. Когато говорим за разбиране на историята и за миналото, въпросната организация твърди, че по презумпция всички хора, които са дошли в Северна Америка от географска област Македония, са етнически македонци. Говорим през целия период на емиграцията, а е факт, че ние имаме повече от 130 години емиграция в САЩ от географска област Македония. Важно е да се обясни, че ОМД се опитва да представи преди всичко като етнически македонци всички хора, дошли от тази географска област в САЩ до Втората световна война, което не е правилно – нито морално, нито исторически.

- Ако правилно съм ви разбрал, според ОМД излиза, че в края на 19-и и началото на 20-и век българска емиграция в САЩ не съществува?
- Те не казват, че българите не съществуват, но по автоматизъм ги представят като етнически македонци само защото са дошли от географска област Македония. Никъде не се споменава, че те са македонски българи. Това е основният проблем. Знаете, че терминът „македонец“ във времето се е променил. Има едно значение преди 120 години, има съвсем различно значение сега. И точно тук – когато говорим за преди 120 години, се злоупотребява с историята. Самата организация Обединена македонска диаспора е част от проблема, защото е националистическа организация, която се противопоставя на всички международни договори на Република Северна Македония – като се започне от Охридското споразумение, мине се през Договора за добросъседство и сътрудничество с България, през Преспанското споразумение Гърция и се стигне до преговорната рамка и „Френското предложение“, което беше договорено и прието от страна на Европейския съюз, от българска страна и от страна на Северна Македония. Въпросната организация се обявява дори против конституционното име на Република Северна Македония. За тях това име не съществува и те се противопоставят на новото име съгласно преспанския договор с Гърция. Затова в резолюциите, които те предлагат на различни губернатори в САЩ, описват неща, които или са двусмислени, или откровено измислени, несъществуващи и неотговарящи на историческата истина.

- През 2022 година успяха да „произведат новина“, когато обявиха провеждането на този месец на „Македонско-американското културно наследство в САЩ“, а по темата се бяха изказали и видни американски представители…
- За да бъдем по-точни, ще кажа, че миналата година те се опитаха да лансират една резолюция, която беше на федерално равнище. В тази резолюция те намекваха за Драган от Охрид, който според български и македонски митове бил Алонсо де Охеда и стъпил в Америка още с откриването на континента. Доказателства, че това е така няма, но те го твърдяха. Факт е, че бяха изредили като македонци една цяла плеяда интелектуалци, дошли в САЩ през 20-те и 30-те години – непосредствено след Първата световна война, които ясно в различни документи се идентифицират като македонски българи. Говорим, примерно, в Синсинати за братя Кираджиеви, за писателя Стоян Христов, за хирурга и олимпийски шампион Питър Джордж и така нататък. Един куп интелектуалци, които се идентифицират като македонски българи, а ОМД се опитват да ги представят като етнически македонци. И понеже тази резолюция през миналата година не успя - да, тя бе внесена, но нямаше последващи действия спрямо нея в конгреса на САЩ, българската общност започнахме активна кампания за обясняване на историята на тази македонска емиграция, за разликата, която съществува в идентичността между хората, които идват преди Първата световна война, и респективно след Втората световна война. Тези, които идват след Втората световна война, безспорно имат македонска идентичност и това ние не го оспорваме. Измежду тях има хора, които имат принос към американската култура. Въпросът е, че те се смесват с онези другите – дошли преди това, които са били македонски българи, а ОМД се опитва да ги представи всички като етнически македонци.

И понеже тази резолюция не успя, тази година беше направен втори опит, през сената, през сенатор Майк Брон да се вкара подобна резолюция на федерално равнище.

Имаше подобни опити още миналата година на щатско равнище в Охайо, а сега и в щатите Мичиган и Илинойс. Проблемът в тези резолюции е това, че се твърди, че македонска имиграция в САЩ има от повече 100 години, но терминът „македонец“ не е пояснен в самите документи. Така „македонци“ може да се интерпретира в географски контекст, но и като етнически македонци. В този смисъл българската общност е загрижена, че това ще бъде неправилно представено и че македонските българи ще бъдат представяни само като
етнически македонци, което не е коректно.

Именно заради това различни български организации и организации на македонските българи, включвайки интелектуалци, излязохме с писма точно с идеята да обясним за какво става въпрос.

Както и че ние не можем да приемем, че македонската емиграция в края на 19-и и началото на 20-и век е емиграция на етнически македонци, а трябва да бъдат признати в огромното им мнозинство като македонски българи. Това е много важно. Друг вариант е просто да се приеме резолюция, в която да няма позоваване на конкретни дати – да се изключи периодът от края на 19-и началото на 20-и век. Българската общност в САЩ е много чувствителна предвид именно различното и противоречиво тълкуване на историята в този период.

Следва продължение…

Поставете оценка:
Оценка 5 от 20 гласа.

Свързани новини