Отидете към основна версия

3 529 15

Милен Желев с прогноза пред ФАКТИ: Един от фаворитите за лидерството в ДПС може да е Делян Пеевски

  • милен-
  • желев-
  • герб-
  • пеевски-
  • доган-
  • избори-
  • бюджет

Нито ГЕРБ-СДС, нито ДПС ще си позволят да подкрепят вота на недоверие, защото искат да запазят тази "сглобка", казва политологът

Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Бюджет и вот на недоверие са основните теми в парламента. Колко е здрава „сглобката“ и как ще се справят кабинетите с харченето на държавни пари. Ще има ли нова роля Ахмед Доган в ДПС… Пред ФАКТИ говори политологът Милен Желев.

- Г-н Желев, Томислав Дончев от ГЕРБ-СДС каза, че е „… трудно и гнусно, но няма да свалим кабинета“. Какво виждате зад тези думи?
- Виждам простичката истина, че двете страни в текущата „сглобка“ със сигурност няма да се разкачат преди Нова година. За мен това е категорично ясно и очаквам да се потвърди при гласуването на втория вот на недоверие. Нито ГЕРБ-СДС, нито ДПС ще си позволят да подкрепят вота на недоверие, защото искат да запазят тази "сглобка", тази некоалиция. Напреженията в нея ще продължат да нарастват, ще продължи да има вътрешни конфликти, но не е сега моментът самата некоалиция да събори това правителство. Същото показва и резултатът от местните избори.

- Защо фиксирате срок от Нова година…
- Казвам, че няма да се разглобят преди Нова година, през ноември и декември, защото и политиците у нас са хора. След Никулден голяма част от държавата спира да функционира, така че не очаквам да има някакви съществени промени.

- Какво е „разглобка“, защото се появи и такъв термин. Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС го употреби…
- Със сигурност е имала предвид разсъхването на едни отношения в този „брак по сметка“, който очевидно не е „брак по любов“. Според мен ще продължим да слушаме нови разновидности на тази дума и с предстоящата развръзка и търсенето на мнозинство в Столичния общински съвет. Като цяло случващото се в местната власт има прилики и с българския парламент, но има и отлики. Напълно възможно е нежеланието на ГЕРБ-СДС в Столичния съвет, предвождани от Антон Хекимян, да не съдействат по какъвто и да е начин на новия кмет Васил Терзиев и да не подкрепят кандидатурата на Борис Бонев за председател. Но, в крайна сметка, очаквам и там да се стигне до нова „сглобка“ на база евроатлантически убеждения и по чисто логически и прагматични съображения. В момента явно текат преговори между двете страни. Ще видим какво може да излезе и за двете страни.

- В парламента се разглежда бюджет и вот на недоверие. Първото е важно, а второто само популизъм ли е…
- Интересна е думата популизъм, която използвате, защото тя може да се приложи и към проектобюджета за 2024 г. Голяма част от експертите и икономистите изразиха опасения, че бюджетът – особено в приходната част, е нереалистичен. Финансовият министър се опитва да го защити с думите си – „… като не се краде, ще има пари за всички“. Той се опитва наистина да увеличи парите на всички и го смята това като един вид инвестиция в хората. Ако разгледаме обаче цифрите и по-точно прогнозите на проектобюджета на Василев за събираемостта, нещата са… До момента събраните приходи от данъци за тази година са 30,8 милиарда лева в НАП, като до края на тази година може да се увеличат още малко, а прогнозата за до края на 2024-а е те да бъдат 40 милиарда лева. Значи за следващата година се планира събирането на около 25% повече данъци. Според мен това много трудно може да се случи и да се съберат в хазната такива приходи. В тези приходи се залагат и пари от мерките като „бонус-донос“ и данък върху бакшиша. Не виждам как ще успее набирането на тези средства. За мен това е немислимо. Друг важен проблем с бюджета е това, че сега го прави Асен Василев, а след март премиер ще е Мария Габриел.

- Това ми е следващият въпрос – бюджетът се приема сега по инициатива на ПП-ДБ, но ще го изпълнява ГЕРБ?
- Чухме Делян Добрев, който явно не е в добри отношения с финансовия министър, да казва, че ГЕРБ-СДС сега ще върнат бюджета на Асен Василев, за да го преправи. Нормално е, след като ГЕРБ ще работи с този бюджет, да изискват някакви конкретни параметри да бъдат ревизирани.

Но аз имам и други опасения и смятам, че тази мярка за „бонус-донос“ е особено вредна.

Причината е, че българското общество още от времето на Държава на сигурност е много чувствително на тема доноси. Може да се стигне буквално до отмъщението и не дай си Боже още при първия случай може да видим запалена кола или друг вид саморазправа. Затова изобщо се надявам да не се случи приемането на тази идея.

- Как виждате ролята на ДПС в тази некоалиция. В партията има раздвижване, а Ахмед Доган се връща на терена на политиката. Какво очаквате…
- За мен Ахмед Догано не се връща на терена политиката, защото той не е излизал от нея. ДПС нито при Лютви Местан, нито при Мустафа Карадайъ е била нещо различно, а те бяха просто поставени за лидери, но не са били реални лидери на тази партия. В момента ДПС прави това, което умее най-добре – да участва пряко във властта, но не и на хартия. Те са един незаобиколим фактор и най-прякото и цинично нещо е появата на Делян Пеевски на бял кон на територията на „сглобката“. Виждаме една политическа стратегия, при която се изгражда образа на един човек, който доскоро бе демонизиран олигарх и политик, а днес е човек, който пред погледа на обществото изгражда своя положителен образ. И за момента успява много добре.

- А самата роля на Ахмед Доган как я виждате. Той ще председателства ДПС до конференцията на партията, която се очаква да бъде февруари. Ще видим ли нов облик на ДПС?
- ДПС няма да се промени по някакъв начин. Нямам база за анализи кой ще бъде новият лидер на ДПС, но който и да е той, отново донякъде ще зависи от сараите на Доган. Но съм склонен да направя една прогноза. Един от фаворитите за лидерството в ДПС може да е Делян Пеевски.

Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 6 гласа.

Свързани новини