На летище София преди дни кацна чартърен полет от Австрия, с който у нас се връщат 18 бежанци. Какво още да очакваме на тема „бежанци“, какви ангажименти имаме… Пред ФАКТИ говори председателят на Агенцията за бежанците Мариана Тошева.
- Г-жо Тошева, Австрия ни върна вече 18 бежанци. Обяснете процедурата каква е?
- При прехвърляне на лица по реда на Регламент Дъблин, производствата им за международна закрила продължават от етапа, на който са били преди те да напуснат териториалните поделения към Държавната агенция за бежанците при Министерския съвет (ДАБ при МС).
- Колко още бежанци от Австрия очакваме?
- Поради ежедневното изпращане на искания и съгласия от една държава-членка към друга, данните за чужденците, които България се е съгласила да приеме, се променят динамично. Това е така, защото отговорността на страната ни е свързана със задължението на питащата държава-членка да информира при промяна на обстоятелствата за даден чужденец (напр. ако лицето се е укрило, ако е пожелало да се върне в държавата си на произход и др.). Важно е да се отбележи, че броят на лицата, които се трансферират към България, се променя всеки ден в зависимост от изтичането на срока, за който следва да се организира прехвърлянето.
- Имаме ли заявки и от други страни от ЕС, които искат да ни връщат бежанци според споразумението от Дъблин?
- Към Република България пристига информация за прехвърляне от всички държави-членки, които са изпратили запитвания за търсещи закрила лица и за които страната е определена като компетентната държава-членка.
- Регулярно ли ще приемаме бежанци?
- Задължение на всяка държава-членка е да приеме обратно на територията на страната си чужденец, за който е определена като компетентна да разгледа молбата му за закрила. Като държава-членка на ЕС, България изпълнява стриктно разпоредбите на Регламента от началото на прилагането му през 2007 г. до сега.
- С какъв капацитет разполагаме, за да приемем нови бежанци в центровете ни?
- Капацитетът на Регистрационно-приемателните центрове към Агенцията е 3 572 места за настаняване. Към настоящия момент той е запълнен на 54%. При организиране на прехвърляне на лица от други държави-членки към Република България се взема предвид свободният капацитет за настаняване в териториалните поделения на ДАБ при МС. Приемът може да бъде ограничен в случай, че не може да се осигурят необходимите условия и минимални стандарти за настаняване спрямо европейското и национално законодателство в областта на убежището и международната закрила.
- Каква част от бежанците, които залавяме във вътрешността на страната, остават у нас. Респективно колко напускат?
- По отношение на това каква част от нелегалните мигранти остават в България и колко напускат страната, следва да се потърсят отговорните структури – ГД „Гранична полиция“ и Министерството на вътрешните работи.
- Как се справяме с бежанците от Украйна? Колко са у нас в момента?
- Предвид удължаването на срока на временната закрила с решение № 54 на Министерския съвет, към момента тече процес по пререгистрация на лицата, които желаят да я удължат. От началото на военния конфликт до момента временна закрила е предоставена на 175 624 граждани на Украйна. От тях, на този етап, на територията на страната са останали 53 547.