Отидете към основна версия

4 229 86

Защо 26-ти октомври и 20-ти април не са Национални празници на България? Идеални са...

  • българия

Всеки българин трябва да знае за 26-ти октомври 1185 година и 20-ти април 1876 година, или не!?

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Въобще няма да влизам в дискусията 3-ти март или 24 май? Разбира се, че е важно да честваме датата, на която през 1878 година се слага край на 5-вековно османско робство.

Дискусията робство или съжителство, смятам пък, че е грозна. Първо тя няма общо с днешните българи и наши съседи и настоящи военни съюзници. Показва реалната история, такава каквото е била през вековете. А хората, които използват термина съжителство, смятам, че никога не са ходили до Батак и ще спра, за да не ги обидя с епитети.

Няма нужда обаче да скарваме през 21-век 3-ти март 1878-а с 24-ти май. На втория честваме паметта на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

3-ти март и 24-ти май са познати дати на повечето българи, но не на всички, защото да не се лъжем, не малко българи са неграмотни.

Какво обаче говори датата 26-ти октомври на обществото ни? Сигурен съм, че на над 50 процента от сънародниците ни нищо.

На 26-ти октомври 1185 година в Търново избухва въстанието на братята Асен и Петър. 2 години по-късно България се освобождава от Византийско робство.

На 26 октомври 1185 г. братята Асен и Петър повеждат българите към свободата. А дали всички наши сънародници знаят, че техен по-малък брат е Калоян (единственият българин носил титлата Крал, който с войската си надвива считаните за непобедими рицари на император Балдуин Фландърски, но това е друга тема)?

Защо 26-ти октомври да не се чества най-тържествено в България сега?

А 20-ти април като дата. Има ли някой българин, който ще каже или напише нещо против обявеното от Тодор Каблешков в Копривщица българско въстание през 1876 година. Априлско въстание, което в крайна сметка постига своята цел. Макар и потушено, 2 години след него България отново е на картата. След успешната за българите война между Руската империя с помощта на нашето опълчение, Ръмъния, Черна гора и Сърбия срещу Османската империя.

20-ти април в памет на Васил Левски, който е убит 3 години преди въстанието, но е Апостол на свободата ни. На Христо Ботев, който с 200 български юнаци пише история, не по-малко смела от прокламирания в Холивуд 300 за Битката при Термопилите. На Георги Бенковски и Хвърковата чета. На всички безкрайно смели български мъже и жени, които губят живота си в името на свободата на България.

26-ти октомври Търновското въстание. 20-ти април Априлското въстание. Защо не са Национални празници на България? Според мен са идеални.

Нека имаме 4, ако някой пита мен. 3-ти март, 24-ти май, сякаш позабравения 20-ти април и изглежда пренебрегнатия 26-ти октомври!

И да не ги свързваме с модерното - ядене и пиене. А със спортни празници за малки и големи, с културни празници. С почит към великите ни прадеди.

Коментар на Тервел Илиев, спортен журналист

Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 59 гласа.

Свързани новини