Отидете към основна версия

5 670 44

Разглобените скандалджии отблъснаха гъбарите

  • продължаваме промяната-
  • демократична българия-
  • герб-
  • избори

ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС остават по голо електорално ядро

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ниското драматургично ниво на скандалите в сглобката може и да не роди кабинет, но със сигурност ще донесе грижи на участниците в отблъскващия спектакъл, който наблюдаваме.

Както обикновено при задаващи се избори, всяка партия разчита като база на сигурния си електорат, а възможността да вземе и приличен пай от гласовете на лутащите се души - колебаещи се, пасивни "гъбари", разочаровани и отвратени, се смята не просто за бонус, а направо за джакпот и показател за висш пилотаж в предизборната борба.

Е, точно с изброените сегменти от широката ни общественост този път няма как да им се получи. Колективната излагация мина границите на допустимата публична неумност. Народняците от ГЕРБ и изучените градски хора тотално отблъснаха "изгубените" в търсенето на своя верен ход, спасител или поне на зачатъци на някаква различна надежда души.

Борисовата партия няма да добави нищо към наследството в урните от последния парламентарен вот. Добрата неновина за нея е, че твърдото гербаджийско избирателно ядро все още е относително здраво. Толкова, че да им свърши прилична работа. Дори се усещат зачатъци на носталгия по "златните години", в които Борисов возеше в джипа си по кални обекти и затънтени села свои министри, а усещането бе, че ги унижава и назидава умишлено.

"Но те правеха нещо, а сега един пирон не забива никой", биха казали "хейтърите". И те го казват. При това не класическите хейтъри от фейсбук, а т.нар. в миналото отпреди Прехода "обикновени трудови хора". "КрадЕха, ама строЕха". Всеки го е чувал, нали?!

При некоалиционните непартньори /б.а. дано този вариант ги устройва/ от "Продължаваме промяната-Демократична България" положението е по-лошо. След всичко все още случващо се и те няма как да добавят и гласец към бездруго изтънялата си подкрепа. Само едни избори ще покажат дали това е така, но няма никаква логика в обратното.

ПП-ДБ едва ли ще рискуват да се разделят и явят поотделно на вота. Градските десни знаят прекрасно, колко време след ерата "Костов" прекараха в критичната зона около 4-те процента. А когато шансът или нещастието им се усмихна - посрещна ги на прага на властта ханджията Бойко, гостеше ги, хвалеше ги и, "аху-иху и после тихо", както е казал Еврипид.

Групата около Христо Иванов и генерал Атанасов може да разчита на твърдия си електорат, сред който със сигурност ще има нараснал брой "нравствено омерзени и интелектуално погнусени" от взаимодействието със "селяните на Мутрата", но в средите им все още е силен условният рефлекс при задаващи се избори - "да не дойдат комунистите". Каквото и да означава това. вече никой не знае, но ги сплотява.

По-печално е положението при Промяната, където рискуват да се озоват там, където попадна предтечата на т.нар. жълтопаветие - "Реформаторския блок", след първата прото сглобка с Борисов през 2015 г.. В нищото. Тук рискът е да се попилее с лекота и така сладко спечеленото на местните избори в няколко големи области на страната. А после - естествен край.

Така и така споменахме за "комунистите", да маркираме и БСП. И там няма да получат нищо от пасивните отвратени. А при появяването на сцената на широко прокламирания и също толкова широко хипотетичен нов проект, нещата за Позитано могат да станат драматични. Даже със сигурност. И дори този нов, както се твърди - със сигурност ляв - проект, да не успее да стане някакъв солиден фактор, ще навреди достатъчно на БСП. Толкова, че дори да я изкара от парламентарната игра.

А без поява на нов проект, избирателната активност ще постигне нови печални низини, но това, разбира се, остава за статистиката и няма да трогне никого.

При ДПС, "Възраждане" и ИТН не се очакват сериозни размествания от последния вот, но те определено са в по-добрата сеирджийска позиция от сглобкаджиите, стига да не направят някаква дивотия, която да им разгони сигурните пиленца. Последното не важи за ДПС, където порцията от народа е ясна, със или без Пеевски на волана, докато партиите на Костадинов и Слави все пак трябва да внимават с мярата при по-крайните си изказвания, които са им запазена марка.

В заключение. Нови избори няма да добавят нищо към електоралната подкрепа на управляващите в оставка. Щетите са минимизирани при ГЕРБ-СДС, докато при ПП-ДБ се очаква по-осезаем отлив. Ако пък им щукне да се разделят, има огромен риск единият партньор да "овдовее".

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 44 гласа.

Свързани новини