Отидете към основна версия

2 172 6

Вреди ли на имиджа на испанския премиер Санчес съдебната сага на съпругата му

  • бегоня гомес-
  • педро санчес-
  • испания-
  • подемос

Петъчното заседание на съда в Мадрид бе част от предварително разследване за това дали Бегоня Гомес се е възползвала от статута си на съпруга на премиера, за да набира спонсори за университетски курс за магистри, който тя е организирала

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Съпругата на испанския премиер Педро Санчес, Бегоня Гомес, се яви в петък за втори път пред съда за изслушване, но отказа да дава показания по обвинения в корупция и търговия с влияние по дело, заради което нейният съпруг обмисляше да подаде оставка през април, посочва Ройтерс.

Петъчното заседание на съда в Мадрид бе част от предварително разследване за това дали Гомес се е възползвала от статута си на съпруга на премиера, за да набира спонсори за университетски курс за магистри, който тя е организирала.

"Според нас /.../ обвиненията са напълно безпочвени", каза пред журналисти нейният адвокат и бивш министър на вътрешните работи Антонио Камачо, след като Гомес напусна сградата на съда.

"Моята клиентка отказва да дава свидетелски показания, не защото крие нещо, а защото нейният адвокат я е посъветвал да постъпи така", допълни той.

На Гомес беше позволено да влезе и да излезе от сградата на съда през подземния паркинг, за да избегне среща с десетките журналисти, които я чакаха отвън.

Тя не е коментирала процеса публично, но Санчес активно отхвърляше обвиненията срещу съпругата си, като твърдеше, че те са неоснователни и изфабрикувани от десните му политически опоненти.

В края на април Санчес си взе петдневна почивка от служебните си задължения, през която обмисляше дали да се оттегли, след като съдът започна разследване срещу съпругата му, но в крайна сметка реши да не подава оставка, припомня Ройтерс.

Делото е заведено въз основа на уникална испанска правна практика, "народно обвинение", което позволява частни лица да подават наказателни жалби срещу трети лица. Съдиите могат да решат дали да предприемат действия, и не всяко обвинение води до съдебно разследване.

Жалбата срещу Гомес е подадена от организацията „Чисти ръце“ (Manos Limpias) - антикорупционна активистка група, ръководена от Мигел Бернад, адвокат и политик, който се кандидатира от крайнодясна партия на европейските избори.

Друга крайнодясна партия, „Вокс“, също се присъедини към ищеца, а нейният адвокат, евродепутатът Хорхе Буксаде, заяви пред журналисти, че ще поиска от разследващия магистрат да призове Санчес да даде показания.

Разследването има за цел да оцени дейността на Гомес, след като Санчес стана министър-председател през 2018 г., заяви съдът. Процесът обаче хвърля сянка върху имиджа на 52-годишния политик, който разчита на крехко мнозинство в парламента.

Договорите на Гомес, свързани със средства от Европейския съюз, ще бъдат проучени отделно от европейската прокуратура.

Преди първото съдебно изслушване по разследването срещу съпругата му в началото на този месец Санчес отново публикува отворено писмо до испанците, но този път не загатна, че може да подаде оставка, припомня в. „Файненшъл таймс“.

Обвинявайки политическите си опоненти, че водят клеветническа кампания, Санчес тогава написа: „Всичко това са лъжи. Една голяма измама. Поредната /.../ Можете да бъдете сигурни, че няма да бъда сломен“.

По зла ирония на съдбата обаче политическото бъдеще на Санчес става заложник на финансовите дела на съпругата му. Санчес и семейството му могат да станат поредната жертва на испанската жълта преса, както навремето се случи с именития му предшественик премиерът социалист Хосе Луис Сапатеро, управлявал Испания между 2008 и 2011 г., а това сериозно ще накърни имиджа му.

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 5 гласа.

Свързани новини