Тротинетките са опасни и носят сериозни рискове за живота ви! Ако ви е жизнено важно да го използвате - правете го с предпазни средства! За това призовава д-р Светослав Тодоров, неврохирург от УМБАЛ-Бургас и зам.-директор на УМБАЛ Бургас АД. Специалистът показа нагледно снимки какво се получава в мозъка след удар с модерните напоследък тротинетки. Ето какво сподели той пред ФАКТИ.
- Д-р Тодоров, направихте повече от любопитно изследване. Съпоставихте снимки на травми в мозъка, причинени от падане от тротиненка. Какво се вижда, какъв е изводът?
- В конктретния представен от мен случай с образи от компютърно томографско изследване на глава поради падане от тротинетка се представят изображенията на тежка черепно-мозъчна травма, а именно – кръвоизлив под твърдата мозъчна обвивка, както и контузионни огнища на мозъка вследствие на черепно-мозъчната травма. Друг типичен пример, който може да се изобрази при този тип наранявания, е счупване на черепа, придружено с кръвоизлив над твърдата мозъчна обвивка - т.е. между обвивката на мозъка и вътрешната повърхност на черепа, предизвикан от разкъсване на кръвоносен съд. Изводът е, че в повечето случаи на този тип тежка черепно-мозъчна травма се касае за едно потенциално застрашаващо живота състояние, което налага спешна оперативна неврохирургична интервенция с цел евакуация на кръвоизлива.
- Говорите за мозъчни кръвоизливи и контузии! Каква е механиката, за да се получи такава травма. Не винаги като паднем и си ударим главата се стига до такива поражения?
- Обикновено причината за получване на толкова сериозен по вид увреждане на тялото ни е, че освен падането от собствен ръст, тук то е придружено със скорост на ускорение в зависимост от мощостта на електрическото превозно средство, свързано е и с травма на главата в трърда повърхност - обикновено асфалт.
- Тротинетка изглежда не чак толкова опасно средство за придвижване, но така ли е…
- Не бих казал, че не изглежда опасно - това е една тясна повърхност, върху която човек поставя единия си крак зад другия и в право положение на тялото може да развие висока скорост, без да има каквато и да е друга опорна точна на тялото върху нея освен краката и ръцете.
- Колко зачестяват инцидентите с пострадали, управлявали тротинетка?
- В последните няколко години през топлите месеци на годината ежедневно по десетки пациенти търсят помощ в лечебното заведение вследствие падане от тротинетка с различен по вид наранявания по цялото тяло - глава, гръбначен стълб, гръден кош, корем или крайници.
- Каква е средната възраст на пациентите, защото предимно младежи се возят на тротинетки?
- Децата и младите хора обикновено са засегнати от подобни инциденти. От преминалите 70 пациенти с травма на главата, вследствие на падането от тротинетка през месец юни през Мултипрофилно спешно отделение на УМБАЛ Бургас, 33-ма са под 18 години.
- Колко смъртни случаи имате в практиката си?
- През изминалия летен сезон смъртните случаи бяха 2, а до момента има двама загинали.
- Всеки си мисли, когато кара, че "… това на мен няма и не може да ми се случи". А после…
- После се случва и се разчита на лекарите, но понякога уврежданията не са съвместими с живота. Затова всеки трабва да бъде разумен и отговорен в поведението и действията си. На първо място да се избягва използването на този вид опасно превозно средство. Ако ще се превозва с тротинетка, то задължително да е с предпазни средства и да шофира на разрешените за това места, спазвайки съответно ограничение на скоростта. С особено внимание да се разрешава използването им от малки деца, където да се обърне внимание, че там и законът задължава използването на предпазни средства.
Отидете към основна версия
2 Август, 2024 13:13 3 640 26
Караш тротинетка = черепно-мозъчна травма! Неврохирургът д-р Светослав Тодоров пред ФАКТИ (СНИМКИ)
Не използвайте това превозно средство!, призована медикът
Снимка: Личен архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 4.9 от 16 гласа.