Отидете към основна версия

1 996 13

Българският бюджет: Патологията в управлението на публичните финанси продължава

  • бюджет-
  • финанси-
  • криза-
  • дефицит

Дългът ни не просто расте, но и става все по-скъп

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Няколко са основните проблеми с данните на Министерството на финансите за развитието на Бюджет 2024. Това обобщи Михаил Кръстев във "Фейсбук".

- За месец дефицитът е нарастнал с над 50% и от 1.7 млрд. лв. достига до 2.8 млрд. лв.

- Бюджетът твърдо се движи в посока над заложените 3% дефицит и съответно нарушаване както на Закона за публичните финанси, така и критериите от Маастрихт за максимално допустим дефицит, приложими към оценката ни за присъединяване към еврозоната.

- Бюджетът най-вероятно няма да премине заложените 3%, защото за поредна година няма да се осъществят разписаните инвестиции в капиталовата програма. Към август тя беше на 14% изпълнение.

- Източването на държавните предприятия чрез 100% дивидент през 2023 г. не носи никакви позитиви, дори напротив - счупи фиска и в момента имаме 15% намаляване на неданъчните приходи, защото няма какво повече да се точи. Дупката от тук е 1.3 млрд. лв.

- Имаме ръст на заложените приходи над прогнозираното и въпреки това дефицитът расте заради непрекъснатото увеличение на социалните разходи. Тоест дори икономиката ни да бие прогнозите, апетитът на политиците за разходване бие икономиката ни.

- Дългът ни не просто расте, но и става все по-скъп. Плащанията по лихвите се увеличават и това е ясно подчертано от министерството на финансите.

- Най-важното - в момента се подготвя Бюджет 2025 г. Той за съжаление отново ще бъде разписан на 3% дефицит. Патологията в управлението на публичните финанси продължава.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 10 гласа.

Свързани новини