Валентин МЕТОДИЕВ
"Архангелова задушница в София. Толкова озарено гробището не го бях виждал. И слънцето помогна и полицаите помагаха. Но най-вече говореха лицата на хората, с които се разминавах. Озарението беше във всяко мускулче на лицата им.
Или отиваха да благодарят на своите близки или се връщаха от срещата с тях.
Аз се видях с моите хора.
Сложих цвете и на гроба на легендата Емил Димитров, защото знаете заветите му, написани от Иля Велчев: Ако си дал, ако си дал на гладния дори трохица хляб от своя хляб или ако си враг на подлия, но го послушаш един единствен път....
Бог да се смили над близките ни. Ние сме Те и Те са Ние!"
Това написа популярният водещ Ники Кънчев във Фейсбук.
Наистина столичните гробища изглеждат различно. Хиляди софиянци забелязаха промяната, а тя е огромна.
Още в началото на своя мандат преди почти година Васил Терзиев обяви, че състоянието на гробищните паркове е един от приоритети му и лично се захвана с каузата да ги приведе в нормален вид.
Последва смяна в ръководството на гробищата и много работа. Централните Софийски гробища бяха напълно почистени, извозени бяха тонове боклуци, паднали клони и храсталаци. Подменено бе и част от осветлението.
Положиха се и усилия за почистване на гробовете на големите български културни дейци. Целият парцел беше преобразен.
Над 80 тона зелени отпадъци са изнесени от гробищните паркове преди Задушница.
Столична Община организира почистването на гробищните паркове. Дейността се извършва от дирекция “Зелени системи” и ОП Паркове и градски градини”
До момента са изнесени над 80 тона зелени отпадъци. За сравнение при предходната Задушница, когато бяха почистени изцяло „Централни софийски гробища“, изнесените зелени отпадъци бяха около 50 тона.
От 24 септември започна основно почистване на гробищен парк „Малашевци“ от треви, храсти и издънки на дървета. По думите на служителите на гробищния парк това беше най-занемареното гробище на територията на Столична община. Буквално растителността обхващаше всички парцели и беше невъзможно да се стигне до 80% от гробните места.
Все още тече разчистването от изрязаните треви и храсти, като то ще продължи и след Задушница. Организирани са над 50 човека, които ежедневно изнасят клони от парцелите и ги извозват до определените за това локации.
Към момента са почистени около 70 парцела напълно, а почистването на останалите 30 продължава. Освен акцията, която тече и ще продължи и след Задушница в гробищен парк „Малашевци, започна и почистването на част от гробищен парк „Бакърена фабрика“. Там до момента са почистени 8 парцела, като работата ще продължи и след възпоменанието.
Започна строителство и на общо 4 урнови стени. Към момента в „Централни софийски гробища урновите ниши са изчерпани и много от гражданите чакат изграждането на стените, за да могат да положат в тях урните с праха на близките си. До средата на следващите месец в ЦСГ ще бъде готова и първата от общо 3 стени на територията му. Останалите две на ЦСГ и една на Бакърена фабрика, ще бъдат готови до края на месец октомври.
По молба на гражданите, в разширението на „Централни софийски гробища“, е изградена и временна чешма, за да може посетителите да имат достъп до течаща вода в близост до гробните места на близките им.
Придвижено е и асфалтирането на разширението на „Централни софийски гробища“, което трябва да започне през първата половина на следващата година. Към момента в тази част на гробищния парк има над 10 000 гробни места, като посещаемостта е най-висока в тази част на парка.
"Наистина има огромна промяна. Много по-чисто, подредено и зелено е, въпреки есента. Гробищата изглеждаха ужасно, мястото носеше още повече тъга и скръб. Надявам се да продължат така. Отношението към мъртвите е показател за състоянието на обществото" коментира пенсионираната учителка Мария Харизанова, дошла на гроба на свой близък.
Въпреки всичко предстои още много работа. В програмата на кмета е заложено обновяване на алеите, ново озеленяване, пълна подмяна на осветлението.
Усилията са насочени не само към централните Софийски гробища, а към всички гробищни паркове в София.
Задачата е тежка, а проблемите са трупани десетки години. Не е тайна за никой, че гробищата до скоро бяха и убежище на мафиотски интереси.
В края на 2023 год. разследване на NOVA показа как гробари рекетират близки на починали в София. Оказа се, че престъпна група продава златните зъби и дрехите на покойниците.
В рубриката "По следите" Вероника Димитрова разказа за търговия с гробни места, рекет, изнудвания, твърдения за обрани трупове и заря в Централните софийски гробища. Предоставен бе запис на NOVA, на който се искат 3 000 лв. за "запазване на гробно място". Но такова понятие в закона не съществува.
Така започна и мандата на новоизбрания кмет Терзиев. С борба с мафията. Гробищата и боклука на София се оказаха уютно място на престъпни интереси и корупция. След една година промяна има.