Политически сили искат частично касиране на резултати от изборите на 27 октомври заради сериозни съмнения за купен и контролиран вот. Президентската институция се възползва от тези обвинения, за да окаже натиск за връщане на правомощията да избира служебно правителство с аргумента, че при кабинет, селектиран от държавния глава, това нямало да се случи. С цел допълнително засилване на общественото недоверие към бъдещото Народно събрание, а оттам и към парламентарната демокрация, в деня на свикване на 51-вия парламент в София са организирани седем протеста.
Това коментира за "Дойче веле" Емилия Милчева.
Две седмици след седмите предсрочни парламентарни избори вероятността от осми вече се обсъжда открито от политици, като анализатори сочат март 2025 г. като възможна дата за поредния вот.
Несъмнено изборът на председател на 51-ото НС е показателен поради факта, че той попада в обхвата на лицата, измежду които президентът може да избира служебен премиер. А държавният глава Румен Радев даде определени сигнали, че Димитър Главчев може да бъде сменен, следователно и правителството, заради съмнения в честността на вота. Но за целта трябва да му бъде осигурена опция да избира и друг, освен Главчев.
Въпреки че основният закон изброява като потенциални кандидати председателя на Народното събрание, управителя или някой от тримата заместник-управители на БНБ, председателя или някой от двамата му заместници от Сметната палата, както и омбудсмана или заместника му, от всички тях наличен е само шефът на Сметната палата, тоест Димитър Главчев. От БНБ вече дадоха да се разбере, че няма да участват в този процес. Институцията омбудсман е опразнена, единият заместник на Сметната палата отказа, а другият - Горица Грънчарова-Кожарева, бе номинирана, но проектокабинетът ѝ се провали заради повторния избор на Калин Стоянов за вътрешен министър. Понастоящем той ще е депутат от ДПС-Ново начало на Делян Пеевски.
Така опция, различна от Главчев - с кариера на политик от ГЕРБ, е възможна само ако председателят на парламента не е от ГЕРБ. Това ще означава и нов служебен кабинет, който няма да е под доминацията на ГЕРБ, а дали ще е свободен и от зависимости откъм Пеевски засега е хипотеза.
От ГЕРБ-СДС ще предложат отново Рая Назарян за парламентарен шеф. ПП-ДБ не са решили окончателно, но са категорични, че няма да влизат в дискусии за такъв, без да има подкрепа за „санитарния кордон“ около Делян Пеевски и ДПС-Ново начало - условие, което ГЕРБ отхвърля. “Възраждане” издига Петър Петров. БСП-Обединена левица ще номинират доц. Наталия Киселова, бивш съветник на президента Радев, а сега депутат от парламентарната им група. Киселова е преподавател по конституционно право, смятана за близка до президента Радев, и бивш секретар по правните въпроси на президента Росен Плевнелиев (2012-2017 г.). В случай че Киселова бъде избрана - с аргумента за компромисна фигура, държавният глава ще успее да назначи отново “свое” правителство и без да са му върнати предишните правомощия по Конституция.
Впрочем, има шанс да си ги получи обратно след като БСП-Обединена левица и “Има такъв народ” смятат да внесат искане до Конституционния съд за повторно преразглеждане на поправки в основния закон, приети преди 11 месеца. Анализатори вече отбелязаха, че при промененото разпределение на силите в КС, след като Радев вече назначи двама съдии от своята квота, тази хипотеза може да стане реалност. А на първото заседание на парламентарната група на Алианс за права и свободи, т.нар. “автентично ДПС”, и почетният председател на ДПС Ахмед Доган се е обявил за връщане на правомощията на президента да съставя служебно правителство “Това е възлов момент. Трябва да се направи всичко възможно да се ускори процесът”, казва Доган.
Исканията за касиране на избори следват едно след друго - ИТН, “Величие”, ПП-ДБ и независими депутати, изключени от ДПС, се подписаха под жалба още докато съществуваше 50-ият парламент. Докладчик по делото за касиране на изборите е конституционният съдия проф. Янаки Стоилов, избран от квотата на Румен Радев в КС.
Жалба обещават да внесат и ПП-ДБ, които също ще търсят съмишленици, тъй като разполагат с 37 народни представители, за жалба до КС са необходими 48, ⅕ от парламента. Пред Нова телевизия съпредседателят на ПП Асен Василев допусна, че процесът по касиране ще отнеме 3-4 месеца. Това означава, че съществува вероятност 51-ият парламент да не успее да дочака решението.
“Възраждане” също се опита да внесе жалба в КС, но не успя да събере необходимия брой подписи. Нестабилността в новоизбрания парламент и множеството искания за касиране на изборите подкопават перспективите за каквото и да е ефективно управление. Междупартийните противоречия и напрежения поддържат усещането за постоянен политически конфликт в България, а организираните протести го усилват - заедно с внушенията, че партиите създават хаос и само твърда ръка или нова политическа алтернатива ще въдворят ред.
В първия работен ден на 51-ия парламент София осъмва опасана от полицейски кордони заради седем демонстрации. Две от тях са организирани от Пеевски и от бившия служител на ДАНС Росен Миленов, който призова в социалните мрежи за жив щит срещу проявата на симпатизантите на “ДПС-Ново начало”, чийто наслов е: “Не сме фантоми! Ние сме истински!”.
Но в неделя Миленов беше арестуван. Въпреки това “Величие” ще протестира рамо до рамо с привържениците на неговата “Гражданска инициатива за непризнаване на изборните резултати за 51-во Народно събрание” - в т.нар. “триъгълник на властта”, между парламента, президентството и БНБ. Там ще е и ВМРО. Както и в социалните платформи Миленов агитираше хората да не се боят от счупени ръце и кръв. “Българи, вземете камъни, вземете тояги, факли и елате в първия работен ден. Призовавам българските мъже, не жени, ако са останали още мъже, елате, бе”.
За “истинските” избиратели на Пеевски е отредено място пред централния вход на парламента - и паркинг за автобусите, с които ще ги докарат. А на още няколко ключови места в София - пред НДК и Народния театър, ще протестират и други граждани. Тества се гражданско неподчинение и дестабилизация на държавата в условия на безпилотен парламент. Взривоопасно.
Този коментар изразява личното мнение на авторката и може да не съвпада с позициите на Българската редакция и на ДВ като цяло.