Отидете към основна версия

4 160 34

Политически шок: какво се случва в Румъния?

  • румъния-
  • клаус йоханис-
  • калин джорджеску-
  • молдова-
  • русия

Решението на Конституционния съд може също така да задълбочи дълбоко вкоренената криза на доверие на румънското общество в държавата и демократичните институции

Снимка: БГНЕС/ЕРА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Политически шок в Румъния: президентските избори бяха обявени за невалидни. За мнозина обаче това решение прилича на партийна намеса. То задълбочава дълбоката политическа криза в Румъния. Анализ на Кено Ферзек.

Политически шок в Румъния: преди по-малко от две седмици Калин Джорджеску, почти неизвестен ТикТок кандидат с крайнодесни, проруски и езотерични възгледи, спечели първия тур на президентските избори напълно изненадващо. Вторият тур трябваше да се проведе на 8 декември. Само че по-малко от 36 часа преди това румънският Конституционен съд обяви първия тур за невалиден. Това означава, че целите президентски избори трябва да бъдат организирани наново. Решението представлява нова връхна точка в политическата криза от последните седмици в страната - с все още непредвидими последици.

Конституционният съд взе това решение, след като в началото на седмицата беше обявил първия тур на президентските избори за валиден. Причината за сегашния обрат: нови данни за влиянието на платформата ТикТок върху избора, за финансирането на предизборната кампания на Джорджеску и за руската намеса в изборите. В сряда действащият румънски президент Клаус Йоханис одобри разсекретяването на документи на тайните служби, сочещи точно това - макар и не твърде конкретно. Така например в документите само косвено се твърди за руско влияние върху изборите, а Русия не се назовава поименно. В четвъртък държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен обаче посочи, че е имало руска намеса в румънските президентски избори.

В Румъния решението на Конституционния съд предизвика смесени реакции сред политиците и в обществото. Елена Ласкони, стигналата до балотаж кандидатка на прогресивно-либералната партия "Съюз за спасение на Румъния" и неин лидер, говори за "незаконно и неморално решение" на Конституционния съд. По думите ѝ румънската държава потъпквала така демокрацията.

"Пакт с народа и с Бога"

Досегашният министър-председател и лидер на социалдемократите Марсел Чолаку, който дълго време беше фаворит за спечелването на първия тур на изборите, нарече решението "единственото правилно след публикуването на документите на тайните служби". Аргументът му: в края на краищата било доказано, че резултатът от румънските избори е бил откровено фалшифициран чрез руска намеса.

Кандидатът за президент на крайната десница Калин Джорджеску определи решението на Конституционния съд като "държавен преврат" и го коментира в обичайния си месиански стил: "Корумпираната система показа истинското си лице и сключи договор с дявола. Но аз съм сключил договор с румънския народ и с Бога". Други крайнодесни румънски политици също единодушно говорят за "преврат", който се извършва в Румъния. Джордже Симион, лидер на крайнодясната партия "Алианс за обединение на румънците" призова обаче своите поддръжници да запазят спокойствие и "да не излизат на улицата".

Няма признаци за безредици

Коментирайки решението на Конституционния съд снощи, президентът на Румъния Клаус Йоханис сякаш се затрудняваше да намери правилните думи. В кратка реч той заяви в суховат и бюрократичен тон, че Румъния е "стабилна, сигурна и демократична" и че "не е в беда". Йоханис обяви, че ще остане президент в съответствие с конституцията до полагането на клетва от негов наследник и обеща: "Ще продължа да изпълнявам ролята си на президент по същия начин, както досега." През последните години обаче Йоханис е критикуван заради своята пасивност.

Опасенията, че може да се стигне до размирици не се оправдаха в петък. Като цяло ожесточените сблъсъци са по-скоро малко вероятни. Ужасните преживявания от кървавото въстание срещу диктатора Чаушеску през декември 1989 и сътресенията през следващите месеци, особено насилствените походи на миньорите от долината на река Шил до Букурещ, и до днес имат травмиращ ефект върху много хора. По-голямата част от обществото би искала да избегне подобни сценарии на всяка цена. В петък румънската жандармерия, която отговаря за обществената сигурност и ред заедно с полицията, отрече да е била поставена в повишена готовност.

Правосъдието е дискредитирано в очите на мнозина

Но очертаващият се вакуум във властта през следващите месеци представлява реална опасност. Нови президентски избори се очаква да се проведат едва през март. Действащият президент Клаус Йоханис не е силен играч, а съставянето на правителство след парламентарните избори миналата неделя (1 декември 2024) също може да отнеме месеци. Това заплашва да парализира политически страната за по-дълъг период от време.

Решението на Конституционния съд може също така да задълбочи дълбоко вкоренената криза на доверие на румънското общество в държавата и демократичните институции. В крайна сметка решението от петък е само последното от няколко, с които в очите на много румънци съдът се дискредитира, а и съдебната система като цяло.

В началото на октомври 2024 Конституционният съд изключи крайнодясната кандидатка за президент Диана Сосоака от изборите, тъй като политическите ѝ изявления били "несъвместими с ценностите на демокрацията" и застрашавали членството на Румъния в ЕС и НАТО. В същото време обаче Калин Джорджеску и лидерът на "Алианс за обединение на румънците" Джордже Симион, които също агитират срещу ЕС и НАТО и възхваляват антисемитските легионери-фашисти от междувоенния период на Румъния, не бяха изключени от изборите.

"Страната на неограничените възможности"

Политическите слухове в Румъния гласят, че управляващите социалдемократи, които доминират в държавата и администрацията от 35 години, са разработили сценарий за избори, при който министър-председателят и техен лидер Марсел Чолаку и лидерът на националистическия "Алианс за обединение на румънците" Симион трябва да стигнат до балотаж, на който да победи Чолаку. Много румънци вече са убедени, че Конституционният съд отново е действал като продължение на политическия истаблишмънт, след като на първия тур на президентските избори доминираха други двама играчи – Джорджеску и Ласкони. Според тях именно Ласкони е заплаха за старите системни партии, тъй като тя и нейната партия имат сериозни намерения за борба с корупцията и други планове за реформи.

Изтъкнатият румънски адвокат и бивш магистрат Кристи Данилет, който от дълги години се ангажира активно с демократичното гражданско общество, коментира саркастично решението на Конституционния съд във Фейсбук: "Съдът взе фундаментално решение, което може да се използва за поправяне на всички грешки. Румъния се превърна в страната на неограничените възможности".

Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 23 гласа.

Свързани новини