Отидете към основна версия

3 624 128

Как подлъгват йеменци да се бият за Русия

  • украйна-
  • русия-
  • йемен-
  • война-
  • войници

3000 долара заплата и цивилна работа: с тези фалшиви обещания мъже от Йемен са примамени да се сражават за армията на Путин

Снимка: БГНЕС/ EPA
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Най-малко 150 йеменци се бият в редиците на руската армия във войната срещу Украйна. "Ние сме цивилни", казва един от тях пред германската обществена медия АРД. По думите му той и мнозина други са били примамени в Русия с фалшиви обещания, а после са изпратени на фронта.

Понякога са изпращани на предни позиции сами, а командирите ги контролират дистанционно по радиоприемници. Над 20 от йеменците вече са били ранени или убити, разказва мъжът. Друг йеменски войник в руската армия казва, че иска да се върне у дома си.

Обещания за 3000 долара заплата

АРД успява да проследи пътя на йеменците до фронта в Украйна, изследвайки редица военни документи, договори и снимки. Всичко започва в Оман - съседна на Йемен страна. Много йеменци бягат в Оман от гражданската война в своята държава. Един от мъжете разказва, че мнозина са нямали постоянна работа и са били общи работници в кафенета и ресторанти.

В тази ситуация той и много други получават примамливо предложение. Според няколко договора, с които АРД разполага, компанията "Ал Джабри Дженеръл Трейдинг енд Инвест" предлага да им намери работа "на руска територия", която да отговаря на "квалификациите и опита им".

В договорите не пише нищо за изпращане на фронта. Според йеменците е ставало дума за работа за охранителна компания. Обещано им е дори руско гражданство, 10 000 долара предварително и заплата от 3000 долара месечно, казват мъжете. Това е значително по-високо заплащане от средната заплата в Йемен. В замяна компанията трябвало да получи няколко хиляди долара в комисионни за всеки човек, при когото посредничеството е било успешно.

На фронта вместо работа в Русия

Йеменците летят до Москва през Дубай. Там неочаквано ги посрещат представители на руското министерство на отбраната и войници. Дават им договори за мобилизиране в армията, които са на руски език. Мъжът разказва пред АРД, че никой от тях не разбирал какво пише в тях. С оръжия, насочени срещу тях, мъжете подписват договорите. В този момент те все още не осъзнават, че ще бъдат изпратени в активна военна зона.

Мъжете са закарани в Нижни Новгород - руски град с население от един милион души. Оттам ги водят в южна Русия, недалеч от украинската граница. Едва няколко седмици по-късно ги изпращат на фронта.

Кой стои зад тази схема?

Изглежда зад набирането на йеменци за руската армия стои цяла мрежа от руски и йеменски играчи. В центъра ѝ се намира йеменският бизнесмен Абдул Уали Ал Джабри, който организира изпращането на мъжете в Москва и е собственик на агенцията, която им предлага тази възможност. В оманския търговски регистър фирмата е регистрирана като туроператор и "офис за внос и износ".

В рамките на своето разследване журналистите от АРД разговарят с Ал Джабри, който отрича обвиненията, че е подлъгал йеменците. "Те отпътуваха по свое желание и знаейки, че ще бъдат вкарани в армията", твърди Ал Джабри. По думите му семействата им също знаели, а посредничеството му представлявало просто услуга на "обикновена туристическа агенция".

Ал Джабри обаче не е само най-обикновен бизнесмен, а и политик в Сана - столицата на Йемен, контролирана от въоръжената бунтовническа милиция хути. В Сана той дори е народен представител в парламента. В документ на ООН пък Ал Джабри е вписан като "бригаден генерал" на хутите и "фактически лидер" на бунтовническата група.

Следите водят и към друг мъж - руски гражданин, който е участвал в набирането на йеменците за руската армия. От неговата роля става ясно, че е малко вероятно посредничеството да е дело на обикновена частна "туристическа агенция". Руският гражданин, който лично съпровожда йеменците в полета им до Русия, е вписан в документите като "Дмитри". Твърди се, че е представител на агенцията на Ал Джабри. Всъщност Дмитри е заместник-губернатор на Нижни Новгородска област от май 2024 година, а освен това е и успешен руски дипломат с дълга кариера. Руското външно министерство не отговори на въпросите на АРД по този казус.

Стратегически "удобни отношения"

Експерти като политолога Маргарете Клайн от Германския институт за международни отношения и сигурност разглеждат набирането на йеменски бойци в контекста на стратегическите "удобни отношения" между бунтовниците хути и руското ръководство. Според съобщения в медиите Русия е снабдявала хутите с оръжия.

През миналата година делегация на хутите дори посети Москва. И двете страни поддържат близки отношения с Иран, а САЩ е основният им опонент, отбелязва Клайн. Хутите са определени за терористична организация от Вашингтон. В последните месеци те обстрелват многократно с ракети както Израел, така и международни кораби в Червено море.

Клайн вижда в набирането на чуждестранни наемници вътрешнополитически мотив, "за да се избегне необходимостта от насилствена мобилизация на руските мъже". Руската тактика за нападение с "човешки вълни" изисква много, но не непременно опитни и обучени войници. Големият брой жертви на този подход в Русия е по-лесно обясним, ако убитите не са руски граждани.

Автори: Тобиас Дамерс (ARD) | Мутасим ал Хетари (ARD) | Андреас Шпинрат (ARD)

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 42 гласа.

Свързани новини