Отидете към основна версия

1 404 0

Родните футболни съдии започнаха да се обучават с VAR системата

  • бфс-
  • var-
  • българия-
  • вар-
  • съдии

Целта е тя да бъде интегрирана в българското първенство още през пролетта на 2021 г. за двубоите от първата шестица на плейофната фаза в Първа професионална лига

Снимка: БФС

На 17 октомври в специално оборудвани помещения в Национална футболна база „Бояна“ започна първият етап от подготовката на родните съдии за работа със системата за видеоповторение VAR, съобщиха от БФС.

Целта е тя да бъде интегрирана в българското първенство още през пролетта на 2021 г. за двубоите от първата шестица на плейофната фаза в Първа професионална лига. През изминалия уикенд (17-18 октомври) обучителната програма стартира с предварителен двудневен семинар, воден от инструктора на ФИФА Майк ван дер Рьост (Нидерландия), по време на който 8 български VAR инструктори преминаха обучение и издържаха тест за издаване на сертификат. Основната фаза на методическата подготовка пък започна днес (19 октомври), като тя ще протече на три етапа.

През първата фаза (до 2 ноември) съдиите ни ще се готвят офлайн с помощта на два симулатор-тренажора (видео оперативни стаи) и ще преминат през 3 нива на подготовка – 3 сесии по 25 клипа прости инциденти, комплексни ситуации с трудни, масови конфронтации и сложни за отсъждане засади, а накрая ще ръководят виртуално и цял мач, при който един рефер ще играе роля на главен съдия на терена, а друг – на VAR-асистент.

От 19 до 30 ноември на терените на Национална футболна база „Бояна“ ще се проведат симулативни кратки мачове с юношески школи от София и женски отбори под наблюдението на техническия директор на БФС проф. Лъчезар Димитров. Сесиите ще включват както симулативни инциденти, така и игрови полувремена по 20 минути, а случващото се на терена на този етап ще бъде следено с 8 камери.

През декември и януари родните съдии ще положат 5 теоритични теста по VAR протокол с клипове, предоставени от Hawk Eye (общо 2000 клипа за обучение). Окончателната и най-важна част на обучението ще протече между 18 и 28 февруари, когато ще бъде организиран турнир между отбори от софийски детско-юношеските школи в 3 възрастови групи – до 17, до 18 и до 19 години. Тимовете ще изиграят общо 36 реални мача, за които няма да бъде използвана импровизирана VAR стая, а специализирани ванове, които ще бъдат употребявани за плейофната фаза на първата шестица от ППЛ. Така, към 1 март 2021 г. българските рефери, включени в обучителната програма за VAR, ще получат необходимите сертификати.

В рамките на следващия месец стадионите, на които се планира използването на VAR – както в София, така и в останалата част от страната, ще бъдат инспектирани съвместно от служители на Hawk Еye и на телевизионния доставчик, след което ще получат конкретни предписания за привеждането си в готовност за техническо обслужване на системата. През април 2021 г. на всяко от тези съоръжения ще се проведе технологичен тест с представител на ФИФА, след което ще бъдат сертифицирани. Целта е клубните съоръжения на отборите, които ще участват в плейофната фаза на първата шестица на ППЛ, да бъдат сертифицирани до 24 април, стадионите на тези от 7-мо до 10-то място – през май, а през юни и на останалите участници в ППЛ през следващия сезон.

Сред основните изисквания за стадионите са наличието на добра интернет връзка (минимум 10 MB в секунда), оптичен кабел и др. При невъзможност предписанията да бъдат изпълнени на някои от стадионите, съответният клуб ще играе домакинските си срещи на друг сертифициран стадион след решение на Лицензионната комисия.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини