Темата с продължителността на футболните срещи тепърва ще подлежи на широко обществено обсъждане, защото излизат все повече данни, доказващи, че реалното игрово време е далеч по-малко от минималните 90 минути, определени от правилника. InStat публикува днес един любопитен анализ, който изчислява времето, което се пилее във всеки един шампионат от най-добрите 38 в света. Оказва се, че родната efbet Лига е сред лидерите по този неособено престижен показател.
Важно е да отбележим, че посочените данни по-долу вземат предвид единствено средното време, което отнема на играчите от даден двубой, за да подновят играта, когато изпълняват свободен удар след нарушение на правилата.
Българските клубове пилеят по 15:42 минути. Нарушенията са по 29,6 на мач, а това прави средно по 31.8 секунди за изпълнение на един свободен удар.
Лидер обаче по тези показатели е мексиканската Лига. Там играта е най-накъсана в целия свят, защото средно от всеки мач се губят 16:27 минути, извършват се 26,3 нарушения, а за изпълнението им се губят средно по 37.5 секунди.
Колумбийската Примера А и португалската Примера Дивизион поделят второто и третото място с по 16:07 и 16:06 минути.
Само тези три държави изпреварват българската Първа Лига, което далеч не бива да ни дава поводи за гордост.
Най-много нарушения пък средно се извършват в сръбската Супер Лига - 30,7, а най-високо средно време за изпълнение на фаул се отчита в Колумбия.
Нидерландската Ередивизие пък може да се похвали с най-динамичната игра в света, защото там клубовете пилеят само по 10:01 минути, нарушенията са средно по 20,3 на мач, а за изпълнението им се губят по 29.6 секунди.
Представете си сега, ако към всичкото това загубено време добавим времето за извършване на смени, изпълнението на корнери и хвърлянето на тъчове? А, забравихме и оказването на медицинска помощ, консултациите с ВАР, зачестилите прекъсвания след ексцесии по трибуните и още куп други събития, които стопяват 90-те минути на даден двубой до времето, което прекарваме в тоалетната с телефон в ръка.