Отидете към основна версия

2 949 5

Русия гради собствена орбитална станция

  • русия-
  • станция-
  • мкс-
  • космос-
  • луна-
  • програма

Този проект за собствена станция на околоземна орбита влиза в проекта на Кремъл за развитието на пилотираното усвояване на космоса до 2050 г.

Русия ще започне от 2017 г. да изгражда собствена орбитална космическа станция, съобщава РИА Новости.

Възможно е в хода на нейното изграждане да бъдат използвани модули и апарати, които са били предназначени за руския сегмент на Международната космическа станция. Този проект за собствена станция на околоземна орбита влиза в проекта на Кремъл за развитието на пилотираното усвояване на космоса до 2050 г.

Местоположение на новата станция ще бъде благоприятно, защото ще разшири обзора на видимост на повърхността на Земята. Това ще позволи да се наблюдава до 90% от територията на Русия и Арктическия шелф. В момента Международната космическа станция позволява до 5% наблюдение на Русия.

Москва отбелязва, че новата космическа инициатива не означава прекратяване на сътрудничеството на МКС.

Конфигурацията на бъдещата станция ще включва многофункционална лаборатория и модулен възел от космическия кораб OKA-T.

Космическите кораби „Союз – МС“ и „Прогрес-МС“ ще доставят хора и товари. Една от основните задачи на новата станция е да бъде междинна спирка в космическата програма на Москва за усвояването на Луната. На нея ще се доставят и изпитват пилотируеми модули от лунната инфраструктура, а след това ще се изпращат на Луната.

Ръководителят на руската космическа програма Игор Комаров заяви, че правителството планира да увеличи броя на сателити до 150 през 2025 г..

Близо 75 спътника ще бъдат използвани в социално-икономическата сфера, и ще бъдат сменени всички сателити от руската програма за глобално позициониране GLONASS.

Комаров подчерта значението на лунната програма като важен следващ етап в развитието на космическите технологии. Ракетно-космическата промишленост на Русия трябва да произвежда комплексно и висококачествено оборудване. Строителството на космодрума „Източен“ ще осигури нужното количество космически изстрелвания, отбелязва Игор Комаров.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини