Нов век - нови открития. Ново десетилетие, нови функции. Подозираха ли хората през миналия век, че в бъдеще пластмасата, която е изобретена почти случайно, ще се превърне в нещо, което ще ни показва снимки?
И така, в Станфордския университет учени разработиха дисплей, изработен от еластични полимери. Те могат да се разтягат, огъват и като цяло да се прави с тях почти всичко, което е възможно. Освен това изследователите и разработчиците на чудото на технологиите уверяват, че дисплеят ще бъде два пъти по-ярък от екрана на средностатистическа мобилна джаджа.
Според учените това е постигнато благодарение на наноструктурите SuperYellow, които по външен вид и структура наподобяват риболовна мрежа. Такава структура не пречи на потока електричество, което позволява да се създаде ярък и гъвкав дисплей.
Защо това е важно развитие на въпросната технология? Най-малкото, защото повечето от съвременните светоизлъчващи полимери са доста твърди. При огъване и разтягане те се чупят или се напукват. Разбира се, може да се добави гума към тях и да се увеличи еластичността им. Но е известно, че такива добавки намаляват електрическата проводимост и в крайна сметка, се получава слаба, светлина.
Дисплейят, използващ новата технология, се състои от седем слоя. Два от външните капсулират устройството, а още четири са слоеве от електроди. В самия център на тази "торта" се намира светлоизлъчващ слой. Недостатък към момента е, че той все още е ограничен в цветовете - картината може да бъде червена, жълта, зелена или синя.
Освен това новите дисплеи не са с особено големи размери. В момента могат да се използват в различни тракери, тъй като фолиото лесно се фиксира върху кожата. В бъдеще технологията може да се използва за създаване на интерактивни екрани или дори 3D пейзажи.