Отидете към основна версия

1 400 22

САЩ предвижда високи глоби и дори затвор за използването на китайския DeepSeek

  • deepseek-
  • затвор-
  • сащ-
  • изкуствен интелект

Предложението е от сенатор Джош Хоули

Нов законопроект предложен от сенатор Джош Хоули може да окаже значително въздействие върху изкуствения интелект, като потенциално криминализира изтеглянето на определени модели на изкуствен интелект, разработени в Китай. Наречен „Закон за отделяне на американските възможности за изкуствен интелект от Китай“, законът има за цел да ограничи потока от технологии за изкуствен интелект между САЩ и Китай, като ще има тежки последици, включително огромни глоби (до 100 милиона долара) и дори затвор до 20 години за тези, които нарушават неговите разпоредби.

Този законодателен натиск идва в момент, когато китайският модел DeepSeek набира все по-голяма популярност. Разработчиците му твърдят, че са го създали на малка част от цената и с по-малко изчислителни ресурси в сравнение с американските модели, въпреки че тези твърдения остават непроверени. Хоули изрази загриженост относно възхода на DeepSeek, като го определи като „нискобюджетен ИИ, който събира данни“ и предизвиква глобално безпокойство. Законопроектът има за цел да предотврати потока от данни и технологии, които биха могли да подсилят възможностите на китайския ИИ за сметка на икономическата мощ на САЩ.

Предложеното законодателство е насочено към бизнеса и държавните структури, като забранява на американските компании да провеждат изследвания в областта на ИИ в Китай или да си сътрудничат с китайски фирми. То също така ограничава американските инвестиции в китайското развитие на ИИ. Широкият език на законопроекта обаче породи опасения за непредвидени последици. Критиците се притесняват, че той може да криминализира обикновените потребители, които изтеглят модели на ИИ като DeepSeek, въпреки че в законопроекта се посочва, че наказанията се прилагат само за „умишлени“ действия. Неяснотата на езика може потенциално да вкара в капана лица, които несъзнателно изтеглят приложение, включващо DeepSeek, като повдига въпроси относно определението за „умишлено“ в този контекст.

Законопроектът би могъл също така да наруши международната общност на изследователите на ИИ. Разпоредбите, ограничаващи „трансфера на изследвания“ и публикуването на модели на ИИ или научни статии, които биха могли да попаднат в Китай, биха могли да окажат отрицателно въздействие върху учените, които редовно споделят работата си публично, включително съвместни изследвания с китайски учени. Критиците се опасяват, че това може да задуши отворения, съвместен характер на научните изследвания, особено в областта на ИИ, която процъфтява благодарение на трансграничния обмен на знания. Предложените в законопроекта глоби за американски компании, които си сътрудничат с китайски университети или компании, биха могли допълнително да изолират американските изследователи.

 

Въпреки че бъдещето на законопроекта остава несигурно, той отразява нарастващите двупартийни настроения в САЩ да се оспори разширяващото се влияние на Китай в технологичния сектор. Независимо от крайната му съдба, законопроектът е сигнал за значителни усилия на САЩ да защитят лидерската си позиция в бързо развиващия се свят на изкуствения интелект.

Поставете оценка:
Оценка 1.5 от 15 гласа.

Свързани новини