Отидете към основна версия

6 258 24

Орхан Исмаилов пред ФАКТИ: Доверието към Парламента е на най-ниското равнище

  • дпс-
  • конституция-
  • комисия по досиетата-
  • орхан исмаилов

"Изборните правила трябва да бъдат изработени, така че да има възможност гражданското общество да има по-голяма тежест", каза Орхан Исмаилов

Снимка: ФАКТИ

„ДПС винаги използва ситуацията много добре. Няма как в тази среда, където има протестиращи, където има недоволство, гражданското общество има праг на нетърпимост да се говори за основния закон – Конституцията. Според мен, това не е редно“.

Това каза лидерът на Народната партия „Свобода и достойнство“ Орхан Исмаилов пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ.

Лили Маринкова изрази мнение, че едва ли ГЕРБ И ДПС не са съгласували предложението за свикване на Велико народно събрание, а Орхан Исмаилов отговори, че не знае дали такова съгласуване се е случило. „Самият факт, че се стигна дотам управляващата партия да предложи рестарт на държавата чрез нова Конституция означава, че те самите осъзнават като управляващи, че вече наистина е дошло времето за основни промени за цялата система, за цялата структура, за цялото управление“, коментира той.

„В момента доверието към Парламента като институция е на най-ниското равнище“, каза Орхан Исмаилов. „Не може от днес за утре или, както се казва – „на крак“, да пишем Конституция“, допълни той.

Дали управляващите печелят време с предложението си за нова Конституция, Орхан Исмаилов коментира: „Ако някой си мисли, че печели време или забавя времето, аз мисля, че не печели. Напротив – той губи. Когато човек няма от какво да се притеснява, когато казва истината и т.н., времето си е едно. Действията, ситуацията, динамика, недоволството – трябва да се чуе гласът на тези хора“.

Лили Маринкова изрази опасение, че най-големите злоупотреби с общественото напрежение са ставали, когато в Парламента имат неотстъпчивост по въпроси, които са категорични и ясни. „Не е въпросът дали 120 гласа ще бъдат събрани, дали 160 гласа ще има за свикване на Велико народно събрание. Проблемът е съвсем друг. Чрез Конституцията и чрез подписите и коалициите се измества центърът на тежестта. Хората, които са излезли, гражданското общество недоволства от това, което се случва през последните 30 години. Това е проблемът тук. Конституцията в момента е пинг-понг, оправдание“, каза Исмаилов.

На въпроса къде е най-големия порок на фасадната демокрация от последните 30 години, Орхан Исмаилов отговори: „Няма реална демокрация в България. Колкото и да го говорим, да го пишем, да го казваме, че сме много толерантни, много демократични, не е така. И това го показват фактите“.

„Нашите съседки, който бяха в Съвета за икономическа взаимопомощ много по-бързо минаха и се развиват, докато ние 30 години стоим на същото място. Не казвам, че много неща не са направени, напротив, но този процес можеше да се съкрати с 10-15 години. Но това разделение в обществото, това, че всички дърпат на различни страни, а не гледаме силата и тягата, така че да сме напред като държава, като обединяване на нацията - с тези разделения стигнахме до това положение. Още в самото начало на демокрацията след падането на комунистическата власт, още тогава тези новите политици, които бяха демократи, които все още са живи и здрави, трябваше да излязат с ясното съзнание пред обществото и да кажат кой кой е в духовното, политическото, икономическото“, каза още Исмаилов.

Лили Маринкова припомни, че Орхан Исмаилов години наред работи като заместник-председател на Комисията по досиетата. „Всички политически партии не бяха сигурни дали да съществува тази комисия или да не съществува. След това имаше и много атаки срещу нея“, каза той.

На въпроса дали са били заобиколени важни имена и фигури, дали се е укривала информация, Исмаилов отговори: „Далеч сме от мисълта, че Комисията по досиетата получи целия архив. Може би получи това, което е останало. Има протоколи и данни, че още 1990 година при министъра на вътрешните работи и г-жа Нанка Серкеджиева, която е отговаряла за архива са унищожени много документи на лица, които по един или друг начин после са попаднали в редиците на властта, тоест лица, които извършват публични действия. Комисията по досиетата получи това, което имаше като наличност в архивите към 2007 година“.

Орхан Исмаилов коментира действията на Петър Стоянов и Иван Костов относно Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия с: „Когато си демократ, ти си затова си там – да покажеш истината на хората. Тогава защо това не се е случило, защото тогава е имало такъв закон? Тогава действащият президент Георги Първанов, доколкото си спомням има вето, Конституционния съд излиза с тълкувание, че този закон е противоконституционен. В същото време, когато ние сме разглеждали Конституционния съд, се оказва, че мнозинството от тези съдии, които са излезли с това тълкувателно решение са принадлежали и са били съпричастни към ДС“.

„Мисля, че вече е крайно време да се знае кой кой е в тази държава и да излезе истината“, каза Исмаилов.

На въпрос за исканията за лустрация на членове на Държавна сигурност, Исмаилов отговори: „Лустрацията може би щеше да бъде ефективна, ако се беше случила в самото начало или да кажем 1997-1998 година. В момента този ефект вече е минимален, защото тези хора, които са дърпали конците са на пределна възраст“.

„Тези хора през тези години са взимали такива решения, от които е зависела нашата държава или всички ние. И в същото време тези хора, за мен, са били зависими – те са знаели, че някъде там имат нещо. Нали знаете, че когато човек има тайни, винаги може да му се въздейства“, каза още той.

За въпроса на Лили Маринкова дали това, че Касим Дал е действал за отваряне на досиетата е понижило доверието на Доган към него, Исмаилов отговори: „На него му помогна чисто в човешки план, за да разбере истината. Може би в партиен план му попречи, защото той по този начин си навлече доста неприятели. Не, че преди това е имал доста приятели там. ДПС е една от парламентарните групи с най-много хора, съпричастни към Държавна сигурност“.

„Изборните правила трябва да бъдат изработени, така че да има възможност гражданското общество да има по-голяма тежест и да има по-голяма представеност“, каза в края на разговора Орхан Исмаилов.

Целия разговор можете да изгледате във видеото:

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 16 гласа.

Свързани новини