Отидете към основна версия

6 640 20

Явор Божанков, БСП, пред ФАКТИ: Не се прави съдебна реформа, като прегазиш действащата Конституция (ВИДЕО)

  • явор божанков-
  • съдебна реформа-
  • прегазиш-
  • действащата-
  • конституция

Никой с 40, 50 или 60 депутати няма да може да управлява сам- трябва коалиция, казва социалистът  

Снимка: ФАКТИ

Личното ми мнение е, че Румен Радев ще победи на тези избори. Той отново е подкрепен от БСП. Смятам, че и другите кандидати са сериозни. Лозан Панов, проф. Герджиков- това са имена в обществения живот. Което е добре. Очакваме дебат и то точно в тази област, която президентството би трябвало да е най-силно. Това е външната политика на България. Да чуем какво е мнението на кандидатите. Примерно за Северна Македония. Знаем какво е мнението на президента Радев, но не знаем какво е на г-н Герджиков или на Лозан Панов. Ето това е дебатът, който очакваме да чуем там- смислен, спокоен дебат, една джентълменска надпревара. Най-важното, според мен, в момента е дали ще имаме редовно работещо правителство. Президентската институция стана особено важна, тъй като България е в политическа и парламентарна криза. Вече няколко пъти не можем да направим редовно правителство. Голямата цел е да направим такова, защото предизвикателствата са огромни. Растящите цени на електроенергията, които повишиха всички други цени. Но това е въпрос на законодателни промени, на реформи, които само един редовен, стабилен кабинет може да направи. И това е нашата цел, това е дебатът, който пък ние ще водим като парламентарна сила.
Това каза пред Лили Маринкова в студиото на ФАКТИ Явор Божанков от БСП

Какво точно да направи президентът Радев с този указ?/за избирането на главния прокурор- бел. ред/.Да той го върна. Но втори път по Конституция е длъжен да го подпише. Т.е. те искат от него да наруши Конституцията, и така си представят съдебната реформа. Като прегазиш действащата Конституция. Аз не съм съгласен с това. Съдебната реформа, ние като политическа сила, имаме пълна готовност, още в първите месеци, да започнем работа по нея. Когато поискахме да съставим редовен кабинет, когато поканихме, включително "Демократична България" на разговори, една от темите бе тази за съдебната система. Далеч не само главният прокурор и неговата личност, тя може да е много важна, но тук говорим за системна промяна. На КПКОНПИ, която не трябва да се избира от Народното събрание и действащото мнозинство. Имаме готов законопроект за изцяло реформиране на антикорупционния орган. Трябва да говорим за Спецсъдилищата. Но не да спрем Спецправосъдието. Започнахме този дебат и два пъти той беше прекъснат, защото не може да се формира мнозинство. Надявам се това да не се повтори отново. Защото един път някой се самопровъзгласи за протестна партия, после за партия на промяната, накрая пък за формат на почтените. Надявам се това етикиране на партиите на такива и онакива да спре. Видя се, че никой с 40,50 или 60 народни представителя, както ИТН, така и новата формация на Кирил Петков, няма да могат да управляват сами. Те трябва да направят коалиция. Но тази коалиция не може да започва с поставяне на условия и граници. Тук са протестните, там са антипротестните. Не сме вече на улицата, не сме на протест, ние сме вътре в Народното събрание. И трябва да управляваме България.
Още в тази кампания всеки трябва да каже какви са неговите приоритети и това конкретно. Не да казва : "Ние сме протестни, път те са антипротестни". Какво смятат да правят партиите в областта на здравеопазването. Защото ние сме категорични- търговският модел трябва да спре. Здравеопазването не може да е търговия. Какво ще направим с цените на електроенергията? Редица европейски държани в момента субсидират първите 200 или 300 потребени мегаватчаса от домакинствата. Какво ще направи България? Ще подпомогне ли тези домакинства?. В краткия живот на 46-я парламент ние успяхме да извоюваме няколко ключови победи за социалната сфера да извоюваме. Това са: увеличаването, индексирането на пенсиите, макар и не с процентния начин, който искахме. От другата страна беше майчинството, което вече е близо два пъти по-голямо.

Целият разговор може да проследите във видеото:


Бел.ред.
Уважаеми читателю,
14 ноември 2021 г. ще е уникален ден, когато ти ще гласуваш едновременно за конкретен човек (мажоритарен избор на президент) и за списък от хора (подбрани от и верни на задкулисието нови депутати).
Усещаш ли разликата?

Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 18 гласа.

Свързани новини