Отидете към основна версия

2 985 16

Д-р Антон Тонев пред ФАКТИ: Има предложение карантината при COVID да се замени с болничен (ВИДЕО)

  • антон-
  • тонев-
  • лекарства-
  • ковид-
  • грип-
  • китай

Така ще отпадне административната санкция, казва медикът

Снимка: Факти.бг

Грипна ваканция най-вероятно ще има на определени места. Дали ще е тази седмица, или другата – не мога да кажа. Но процесът се следи. Тази година грипът преобладава. В този смисъл има предложение карантината от КОВИД да се замени с болничен. Причината е, че карантината някак поставя печат над болния. И това е причина хората да не се регистрират с КОВИД, за да не попаднат под карантина. При карантина има и административни санкции, ако се наруши. При болничния това отпада. Ако за КОВИД се издава болничен, това ще премахне административната санкция. Това обяви пред Лили Маринкова в студио ФАКТИ и предаването „Разговор“ Антон Тонев, депутат от ПП и председател на Комисията по здравеопазване в НС.

Относно кризата с липсата на определени лекарства на пазара, той каза, че има различни гледни точки.

„Нашето общество се подвежда от крайни мнения. Видяхме това по време на КОВИД, когато хората не се ваксинираха. Когато говорим за липса на лекарства, на дневен ред излиза и това каква част от лекарствата достигат до аптечната мрежа. Експортът на медикаменти няма как да бъде забранен. Липсата на лекарства е проблем в ЕС. Влошени доставки, липси на съставки. Известно време ще ни трябва, за да възстановим нормалността. Гърция затвори експорта на лекарства към ЕС, но това не ни засяга. Част от лекарствата за деца вече са възстановени в аптеките. Антибиотиците се предписват вече при влошаване на състоянието при деца“, добави той.

„Когато една аптека не получи дадено лекарство, тя не знае причината. Това е проблемът. Ако това се осветли, ако аптеките могат да виждат количествата, тя ще може да го иска от друг склад. Иначе проблемът е глобален. Примерно Китай спира свои икономически процеси. В даден град работата спира и това води да забавяне на процеса по изготвянето на лекарства. Вместо 1 млн. молекули се произвеждат 500 000. Сами разбирате как това води до ограничение и липси“, каза още Тонев.

Попитан защо в България хората потребяват много антибиотици, той сподели: „Много често пациентите намират спокойствие само когато получат тежката артилерия, имам предвид тежки антибиотици. След време тежките лекарства в други страни ще работят по-добре, защото у нас ще има развита приспособяемост към тях. Антибиотик трябва да се предписва само от лекар. Но аз съм виждал как клиент взима антибиотик в аптека без рецепта. Правил съм забележка, защото съм бил свидетел, а това не е добра практика.“

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 5 гласа.

Свързани новини