Най-потърпевши от конфликта са Украйна и Русия, непосредствено след тях са и държавите от Европейския съюз, тъй като те години наред бяха свикнали да получават една сравнително изгодна суровинна база в лицето на Русия. Това коопериране между високотехнологичната европейска промишленост и евтините енергийни суровини от Русия, бе и една от причините за икономическия възход на Европа през последния половин век. За този изключителен икономически възход на Германия. И изведнъж ситуацията се разви така, че Европа трябва да се промени, да търси други източници, друга суровинна база. А тя не винаги има възможност да отстои своя чисто икономически интерес в името на някакви определени политически цели.
Това каза в студиото на ФАКТИ пред Лили Маринкова докторът по политически науки Владимир Трифонов.
Той каза още следното:
Европа е притисната. От една страна това са САЩ с огромния американски пазар, който е изключително важен за редица европейски производители. От друга страна това е необходимостта от суровини от Русия. В създалата се политическа ситуация Европа не може да продължи да разчита на Русия. Въпреки че, доставките продължават, нека да бъдем точни. Но цената не е същата. И това нанася своите удари по европейската икономика.
Тук бих обърнал внимание на следното: Въпреки основните направления, при които няма някакви основни разминавания между ЕС и САЩ, що се отнася до Русия, до осъждането действията на Русия, до подкрепата за Украйна, при тях нещата не са същите, когато става дума за Китай.
Защо? ЕС е един от водещите партньори на Китайската народна република, по данни стокообменът за миналата година между ЕС и Китай е бил на стойност над 800 милиарда долара. За сравнение САЩ имат търговски стокообмен с Китай около 650 милиарда долара. Русия, която е важен партньор за Китай, има около 147 милиарда долара стокообмен. Виждаме, че в тази ситуация ЕС много по-трудно може да се реши на някакъв рязък ход и срещу Китай. В същото време има една тенденция САЩ да "повдигат градуса" и на отношенията с Китай.
Първата причина за това е нарастващата икономическа мощ на Китай. Страната изключително добре се адаптира към съществуващия модел след края на Студената война. Китай използва това, предвид специалните търговско- икономически отношения със САЩ, които започнаха още в началото на 70-те години. За Китай ситуацията постепенно да се превръща във фабрика на света бе изгодна. Тези процеси да продължат е отлично и досега.
Именно за това Китай винаги е за мир, за взаимноизгодно сътрудничество с всички страни. Просто съществуващият модел му позволява постепенно да укрепва своята икономика.
Има ли вече преразпределение на силите в Европа, има ли нови икономически гиганти, как войната в Украйна е променила икономиката на страните- всичко това във Видеото