Отидете към основна версия

1 602 7

Доц. Наталия Киселова пред ФАКТИ: Вносителите на промени в Конституцията започнаха да преосмислят различни неща (ВИДЕО)

  • наталия-
  • киселова-
  • конституция-
  • право-
  • промени-
  • партии-
  • политици

Националният празник и двойното гражданство са въпроси, които не засягат същината на управлението на една страна, казва юристът

Снимка: БГНЕС

В рамките на тези почти два месеца, откакто се заговори за промени в Конституцията, самите вносители започнаха да преосмислят различни неща. Националният празник и двойното гражданство са въпроси, които не засягат същината на управлението на една страна. Самото ни осъзнаване като българи надали ще зависи от решение, което да бъде заковано на конституционно ниво. Предполагам, че политиците ще дръпнат малко назад по тези въпроси. Това обяви пред Лили Маринкова в студио „ФАКТИ“ и предаването „Разговор“ доц. Наталия Киселова, преподавател по Конституционно право.

„Но по отношение на въпросите, свързани с реформата в съдебната система, защото те са в ядрото на конституционния проект, там ще има големи дебати. Тези промени са в четири групи и се отнасят както до Висшия съдебен съвет и неговото разделяне на орган на прокурори и съдии, до ролята на Инспектората, до какви правомощия да има прокуратурата, респективно главният прокурор и до правомощията на министър на правосъдието. Разделянето на ВСС не очаквам да предизвика много дебати. Но как да се ограничи прокуратурата и ролята на главния прокурор - там ще бъде голям спор“, добави тя.

„Може да видим Асоциацията на прокурорите как се опитва да се противопостави на тази реформа. Те казват, че като цяло подкрепят реформата, но това да не се променя, онова да не се е промени. Много трудно ще бъде за народните представители да намерят баланс между двете цели - едната цел е как да бъде формиран прокурорският орган, да бъдат селектирани най-добрите прокурори. Другата не по-малко важна задача е как да се направи така, че да има обективност. Сега идеята е шестима прокурори да се избират от Народното събрание, двама от прокурорската колегия и един следовател. Трима срещу шестима означава, че изборът на главния прокурор практически ще е решение на партиите и политиците. Как обществото ще има контрол над главния прокурор, а не той да е политически зависим. Това ще бъде сложната задача“, добави доц. Киселова.

Още от разговора вижте във ВИДЕОТО.

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 5 гласа.

Свързани новини