Нобеловият комитет на Шведската кралска академия на науките обяви днес имената на победителите в областта на химията. Това са американците Ерик Бетциг и Уилям Мьорнер, както и роденият в Румъния германски гражданин Щефан Хел. Те са удостоени с Нобела за химия за създаването на флуоресцентен микроскоп, позволяващ да се направят много открития в различни области на науката. Новината първо бе съобщена на сайта на комитета, откъдето бе подета от световните агенции.
Флуоресцентната наноскопия е метод за откриване на флуоресцентни обекти с помощта на оптичен микроскоп с пространствена резолюция, надвишаваща няколко пъти теоретичния предел на оптическата дифракция. Наноскопията позволява да се изследват взаимодействията между протеините, ДНК и РНК и може да изиграе голяма роля в развитието на геномиката и протеомиката, в изучаване физиологията на клетки, патофизиологичните механизми, свързани с нарушения в образуването на сложни белтъчни комплекси и т.н.
Доскоро разделителната способност на оптичните микроскопи беше ограничена от дължината на вълната на светлината и да се видят обекти с размер под 200 нанометра (минималната дължина на вълната на близкото ултравиолетово излъчване) беше възможно само с неоптични методи, напр. електронна микроскопия, но тези методи имат своите недостатъци, напр. не позволяват да се работи с цели клетки, още повече – с живи.
Благодарение на тримата учени оптичните микроскопи стават наноскопи и позволяват да бъде изучен строежът на много малки обекти, например на биологичните молекули. А това е много важно за създаването на нови лекарства.
Нобеловата награда за химия се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. Досега отличията са раздавани 105 пъти, въпреки че това е 113-ата Нобелова седмица. Първата Нобелова награда за химия през 1901 г. получава холандският химик Якобус вант Хоф за откритите от него закони на химичната динамика и осмотичното налягане на разтворите.
Широкоизвестни на обществото лауреати на Нобелова награда за химия през годините са Сванте Арениус (1903), Ърнест Ръдърфорд (1908), Мария Кюри (1911), Ирен и Фредерик Жолио-Кюри (1935).