Хората се притесняват, че "ако страната им се присъедини към ЕС, всеки ще стане гей" и че бюрократите от Брюксел "няма да им позволят да запазят животните около къщите си", тревожна перспектива в страни, където селски райони преобладават. Това заяви Даниела Морари, представител на молдовското външно министерство, занимаваща се с въпросите на евроинтеграцията, пипе в. "Ню Йорк Таймс".
Заради опасенията си, че има възможност още повече да се усложнят отношенията на ЕС с Русия, на продължаващата и днес (22 май) среща „Източно партньорство” в Рига, европейските политици обавиха, че стремежите им за разширяване на Изток вече са далеч по-скромни.
Според „Ню Йорк Таймс“, това ще накара Молдова, която е един от най-напористите привърженици на евроинтеграцията, да се разочарова от Европа и да се замисли за сътрудничество с Русия.
Не помага и това, че тези становища се насърчават от руската телевизия, което на свой ред дава тласък на проруските политически партии в Молдова и дълбоко консервативната православна църква, която е покорна на църковната йерархия на Москва. "Отиваме на място за около час, а след това си тръгваме и всички там отново започват да гледат руската телевизия", заявява г-жа Морари.
Дори да оставим руската пропаганда настрана, молдовците казват, че имат повече от достатъчно причини - не на последно място широко разпространената корупция в ЕС, сенчестата власт на бизнес магнатите и войната в съседна Украйна - за да гледат с подозрение на Европейския съюз. Г-жа Морари се притеснява, че това е основателна причина Русия да поведе в борбата за сърцата и умовете в тази бивша съветска територия.
„Ние загубихме подкрепата на обществото” – признава бившия премиер на страната Юрий Лянке. За това той обвинява „руската пропаганда” и пропуските на своето правителство. Според неговите думи, избирателите „не са видели резултати в борбата с корупцията и бедността”.
Вместо да се наслаждават на една нова европейска зора, потенциалните партньори са дълбоко затънали в собствените си проблеми. Те клонят по-близо към Москва, олюлявайки се между контрастна комбинация от брюкселската бюрокрация, фокусирани върху техническата дребни проблеми и далеч по-ясните и уверени усилия на президента Владимир Путин, който се опитва да върне властта над бившите съветски републики.
Неотдавнашното социологическо допитване в Молдова показа, че едва 32% все още искат да влязат в ЕС. Половината от допитаните заявяват, че предпочитат Евразийския съюз. Общо 40% от молдовците са за ЕС, в сравнение със 78% през 2007 г.
За момента изгледите за присъединяване към ЕС на шестте страни от Партньорството (Украйна, Грузия, Молдова, Армения, Азербайджан и Беларус) са нулеви. Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер ясно даде да се разбере, че през следващите пет години не се предвижда никакво разширяване на Евросъюза.