Руското министерство на външните работи днес обвини САЩ, че дестабилизират обстановката в Украйна. Изявлението дойде като отговор на обвинение, направено в доклада на Държавния департамент на САЩ, че Русия "продължава провокативните действия в и около Украйна.", съобщава Ройтерс.
"В действителност Съединените щати, са тези които правят ситуацията с конфликта в Украйна по-лоша и насърчават сегашната власт в Киев да продължат братоубийствения вътрешнодържавен конфликт."
Вашингтон и някои страни от Западна Европа обвиниха Русия, че доставя на проруските бунтовници в Източна Украйна оръжия и войници и увеличава военното си присъствие в близост до руската граница с Украйна.
В изявлението си Русия заяви, че не провежда никаква "необичайна военна дейност".
САЩ обвини Русия в "окупиране" и "опит за анексиране" на Крим, в "провокации срещу Украйна", които противоречат на ангажиментите в рамките на ОССЕ, включително според Виенския документ от 2011 г."
"Тази постановка на въпроса е в коренно противоречие с реалността", твърди руското външно министерство.
"Връщането на Крим към територията на Руската федерация стана изцяло според нормите на действащото международно право, бе резултат от свободно волеизявление на жителите на полуострова", а "обвиненията срещу Русия, че уж продължава провокациите спрямо Украйна като цяло (. . .), нямат никакви основания", заявява Москва.
"Странно" е да се изслушват подобни обвинения от държава, която постоянно декларира, че се обявява за поддържане и укрепване на международния мир и сигурността, но "през последните няколко години бе замесена в крайно разрушително дестабилизиране на обстановката и в споменатата Украйна, и в други региони", пишат още от руското министерство.
Смъртта на трима цивилни и двама войници бяха докладвани от украинската армия в четвъртък, след като сблъсъците между украинските сили и сепаратистките бунтовници, които контролират част от изтока, продължават.
Нито една от страните реално държи на споразумението, известно като Минск II, което бе постигнато през февруари след преговори, координирани от Франция и Германия.
Докладът на Държавния департамент на САЩ също очерта руските нарушения на един от договорите за оръжия, подписан между двете страни през 1987 г., като заяви, че "Руската федерация продължава да бъде в нарушение на задълженията си по Договора INF [ядрени сили със среден обсег ]." Договорът забранява притежаването, производството, или тестването на крилата ракета с обсег от 500 до 5000 км.
"Изводът от доклада е, че Държавният департамент все още предпочита пропагандния подход, за да привлече вниманието към проблема (изпълнението на контрола на въоръжението)," коментира руското външно министерство, което отрича своите нарушения и обвини САЩ в подобни нарушения.