Гърция е на ръка от третия спасителен пакет. Според постигнатото споразумение Атина се задължава през 2015 г. да постигне първичен бюджетен дефицит от 0,25 % от БВП. За следващата 2016 г. планът е амбициозен и той предвижда излишък от 0,5% от БВП и 1,75% през 2017 г. За 2018 г. правителството на Сириза е поело ангажимент излишъкът в хазната да е 3,5 %.
Срещу тези цели Гърция ще получи трети спасителен пакет в размер на 86 млрд. евро. През следващите две години няма да се предприемат нови мерки.
Гърция иска да приключи преговорите възможно най-бързо, за да може да се възползва от финансиране за покриване на плащането си от 3 млрд. евро към ЕЦБ. То трябва да бъде извършено на 20 август.
Гръцкият парламент ще трябва да гласува в четвъртък споразумението.
Финансовите министри от еврозоната ще трябва също да одобрят сделката. Те най-вероятно ще се срещнат в петък, но срещата все още не е потвърдена.
ЕК потвърди споразумение "по принцип" за новата спасителна програма за Гърция
Европейската комисия потвърди по-късно днес, че Гърция и международните институции (ЕК, ЕЦБ, МВФ и Европейския механизъм за стабилност) са постигнали споразумение "по принцип" относно новата тригодишна спасителна програма.
Говорителят на ЕК Аника Брайдхарт също така потвърди, че шефът на комисията Жан-Клод Юнкер е разговарял по телефона с гръцкия премиер Ципрас и с финансовия министър на Германия Волфганг Шойбле и допълни, че по-късно днес той ще разговаря с германския канцлер Меркел и с френския президент Оланд. Тя отбеляза, че все още е необходимо постигането на политическо споразумение в еврозоната относно договорената гръцка спасителна програма.