Изключителна дървесна жаба, за която учените смятаха, че е изчезнала преди повече от век, се появи отново в Индия, съобщава Би Би Си.
Откритието е направено от известния индийски биолог Сатиабхама Дас Бижу и екип от учени в джунглите на Североизточна Индия.
Бижу, който работи в Университета в Делхи, е известен като Човекът-жаба в Индия, защото е открил 89 от 350-те вида жаби в страната.
Новият-стар вид жаби за първи път е открит случайно през 2007 г., по време на търсене на други животни.
"Чухме цял музикален оркестър, идващ от върховете на дърветата. Беше магическо. Разбира се, ние трябваше да разследваме какво е това", разказва Бижу.
Жабата с размера на топка за голф, живее в дупки в дърветата до 6 метра над земята. Това може би е една от причините земноводното да не е било открито до сега.
Според някои учени обаче причината жабчето да не бъде забелязано до сега е, защото много малко учени работят в този отдалечен регион.
Височината, на която те живеят, не е просто приумица, а е свързана с отглеждането на поколението им. Женските снасят яйцата си в дупки, пълни с вода и се връщат само веднъж, след излюпването на поповите лъжички, за да ги нахранят с неоплодени яйца.
За разлика от повечето жаби, възрастните ядат растителност, а не насекоми и ларви.
След ДНК-анализ Бижу и колегите му идентифицирали жабите като част от нов род, което означава, че им трябва и ново име.
Тези жаби са се променили от Polypedates jerdonii - жаби кръстени на британския зоолог Томас Джердон, който е събрал единствените известни образци от земноводното през далечната 1870 г. - към Frankixalus jerdonii - кръстени на херпетологиста Франки Босуит, съветник на Бижи, докато той учи в Свободния университет в Брюксел, Белгия.
Въпреки, че жабите вече могат да бъдат открити на много места от Китай до Тайланд, те все още не са в безопасност заради тревожните темпове, с които изчезват тропическите гори.