Няколко висши командири от Ислямска държава са се преместили в Либия от Ирак и Сирия през последните месеци, съобщава либийското разузнаване.
Високопоставен служител от разузнаването заяви пред Би Би Си, че броят на чуждестранни бойци, които пристигат в град Сирт, се увеличава.
Екстремистката групировка пое контрола над Сирт миналата година, възползвайки се от разногласията между двете либийски правителства.
Представители от 23 държави, включително САЩ и Великобритания, се срещнаха в Рим във вторник, за да обсъдят нарастващата заплаха от Ислямска държава в Либия.
Властите в Мисрата казват, че се подготвят за офанзива срещу бойците на ИД в Сирт. В град Абугрейн, който се намира на 120 км южно от Мисрата и представлява окончателната защитна линия срещу ИД, почти няма доказателства за предстояща конфронтация.
Либийски военни командири в града заявиха пред Би Би Си, че тяхната войска, лоялна на правителството в Триполи, наброява около 1400 души - по-малко от половината на бойците от ИД.
Един от командирите признава, че без международна помощ, те не биха били в състояние да се защитят от екстремистите.
"Разбира се, че ще се радваме на подкрепа от НАТО. Но само с въздушни удари не може да се победи ИД. Това, от което армията наистина се нуждае е логистична подкрепа", заяви командирът на Батальон 166.
Перспективата за международна военна намеса в Либия обаче, е много противоречива тема. Западните правителства стават все по-загрижени и нетърпеливи спрямо ситуацията в Либия. Съществуват дълбоки противоречия основно заради нестабилната политическа обстановка в страната и липсата на консенсус между съперничещите си правителства.
Сделка за създаване на правителство на националното единство, която е под надзора на ООН, е в застой, заради противопоставянето на подкрепеното от ислямистите правителство в Триполи и международно признатото правителството в Тобрук на изток.