Сирийското правителство заяви, че ще изпрати делегация за новите мирни преговори, които трябва да започнат в Женева в понеделник, но постави определени условия и граници в дневния ред, съобщава Би Би Си.
Външният министър Уалид Муалем, заяви в Дамаск, че трябва да бъдат изключени всякакви дебати свързани с президентски избори.
Говорител на опозицията на свой ред заяви, че предварителните условия на правителството могат да спрат преговорите, преди те дори да са започнали.
Основната сирийска опозиционна група заяви в петък, че ще настоява за назначаването на временно правителство с пълни изпълнителни правомощия, в което президентът Башар Асад и сегашното ръководство няма да имат никаква роля.
Съдбата на президента Асад бе една от основните пречки в предишните кръгове на мирните разговори.
Специалният пратеник на ООН за Сирия Стафан де Мистура заяви, че иска да види президентски избори в следващите 18 месеца, но в събота Муалем отхвърли идеята.
"Нито той, нито някой друг има право да говори за президентските избори. Това е изключително право само на сирийския народ“, каза той.
Той определи исканията на опозицията за временно правителство с пълни изпълнителни правомощия като "червена линия", която не трябва да се прекрачва.
"Ако това е което са си наумили, аз ги съветвам да не идват на преговорите, така те няма да ни отегчават и ние няма да ги отегчаваме," каза Муалем. Той добави, че правителствената делегацията ще се върне в Дамаск в рамките на 24 часа, ако опозицията не се появи.
По-рано тази седмица САЩ обяви, че насилието в страната е спаднало драстично, след като военните действия бяха прекратени преди преди две седмици.