Отидете към основна версия

11 122 13

Убиват шарани с херпес в Австралия

  • шаран-
  • австралия-
  • програмата за ликвидиране-
  • carpageddon-
  • херпес-
  • вирус

Зам. премиерът на страната смята, че единственият начин да се отърве от смучещата тиня риба е, тя да бъде убита с вирус

Австралийският политик, който обяви война на кучета на Джони Деп има нов враг - Европейския шаран, пише Би Би Си.

Барнаби Джойс, заместник министър-председател на Австралия, заяви, че единственият начин страната да се отърве от "дълбоководната, смучеща тиня" риба е - тя да бъде заразена с херпес.

Програмата за ликвидиране на рибите, която е на стойност 15 милиона, е наречена от правителството "Carpageddon" (шаранов армагедон). Тя има за цел да се отърве от шараните в басейна Мъри - Дарлинг.

Енергичната реч на Джойс беше посрещнат със смях в долната камара на австралийския парламент.

Джойс твърди, че инвазивните видове струват на австралийската икономика до 500 милиона долара на година.

Федералното правителство иска да бъде освободена херпесвирусна инфекция по шарана в река Мъри, която да убие около 95% от шараните.

Министърът на науката Кристофър Пин заяви, че вирусът не би имал отражение върху хората, но почистването му би било скъпо.

След като вирусът бъде пуснат се очаква да загинат хиляди шарани. "Изведнъж, буквално, ще измрат стотици хиляди, ако не и милиони тона шаран, които ще трябва да бъдат извадени от река Мъри", заяви Пин.

Шараните за първи път са внесени в Австралия през 1859 г., но броят им рязко се увеличава през 1960 г. след като адаптиран за риболов вид случайно е пуснат на свобода в природата.

Смята се, че европейските шарани съставляват около 80-90% от рибната биомаса в басейна Мъри-Дарлинг, най-важният земеделски региона на Австралия.

Шараните се конкурират с местните риби. Техните беззъби челюсти засмукват тиня от дъното на реките, с което причиняват ерозия и мътят водата, намалявайки нейното качество.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: