Отидете към основна версия

25 549 12

Отдавна изгубената Кехлибарена стая се спотайва в нацистки бункер в Полша?

  • кехлибарена стая-
  • полша-
  • нацисти-
  • бункер-
  • съкровище-
  • мамерках

Откриха тайна стая в изоставен нацистки бункер, част от щаба на сухопътните немски войски

Може би не съществува по-съблазнителна история за изгубено съкровище от мистерията около безценната Кехлибарена стая на Петър Велики, която изчезва в заключителните хаотични часове на Втората световна война. Не са един и двама ентусиастите, които през годините се увличат в търсенето на това съкровище.

Сега, скромният историк Бартломей Плебанчик, който е директор на музея в Мамерках, Североизточна Полша, смята че я е намерил, пише в. "Ню Йорк Таймс".

Възрастен селяни разказал на Плебанчик, че като млад видял как немски войници разтоварват големи сандъци в покрит с мъх таен нацистки бункер близо до руската граница. Това се случило в началото на 1945 г.

Така директорът на музея се вдъхновил да започне търсенето на Кехлибарената стая. Изоставеният бункер бил сканиран с георадар и данните потвърдили, че вътре имa скрита камера.

"Това е идеалното място да се скрие нещо, ако се налага да бъде изнесено бързо от Източна Русия," казва Плебанчик.

За да изяснят какво именно се намира в помещението, учените възнамеряват да получат разрешение за използване на видеокамери.

Поляците са свикнали да слушат екстравагантни истории за изгубена военна плячката, както и развенчаването на тези истории. Миналата година двама мъже твърдяха, че са открили заровен нацистки влак, пълен със злато и скъпоценности, но разследването установи, че няма такова нещо. Въпреки това, преследването на военни съкровища се е превърнало в изключително популярно хоби в Полша, където ентусиастите си имат свои собствени интернет форум, където споделят информация, слухове и легенди.

Кехлибарената стая е уникално съкровище. Тя е създадена през 1701 година за пруския крал Фридрих I. Тя е изградена от немски и пруски майстори и след като сменя няколко двореца, се озовава в двореца на Петър Първи в Царско село под Санкт Петербург. Облицована е с шест тона скъпоценен кехлибар, сложно издълбан и украсен със злато.

По време на Втората световна война, през 1941 година, немците преместили стаята в Кралския замък в Кьонигсберг (днес – Калининград). По-късно градът е бомбардиран от британците и през през април 1945 г. е превзет от Червената армия. Стаята не е открита и през 1970 г. е построена нейна реплика.

През годините след войната се появяват множество противоречиви сведения и теории за съдбата на Кехлибарената стая. Според различните истории, тя е разрушена при бомбардировки, скрита в подземен бункер в Кьонигсберг, заровена в мините в планините по чешко-полско-немската граница или е натоварена на нацистки кораб или подводница, която е потопена от съветски сили в Балтийско море.

Градчето Мамерках, което се намира на 60 мили южно от Кьонигсберг, е едно от вероятните места за търсене на нацистки съкровища. Бункерът, където се предполага, че е скрита Кехлибарената стая е бил част от силно укрепен щаб на сухопътните войски на вермахта по време на Втората световна война.

Полските власти планират да отворят бункера през следващите седмици, за да видим какво наистина е крито там.

Плебанчик, директор на местния музей, каза, че е съвсем сигурен, че ще намери Кехлибарена стая вътре или в "най-лошия случай" злато и ценни картини.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Русия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания