Два екипа учени успяха да извършат телепортация от лабораторни условия в реалния свят, съобщи списание „Nature Photonics“.
Китайски и канадски учени прехвърлили информация на близо 30 километра благодарение на квантова телепортация.
Този вид телепортация чрез съществуваща оптична мрежа значително може да подобри сигурността и устойчивостта на интернет връзките, но все още е трудна за големи разстояния.
Два отделни екипа успяха да направят това, което до момент беше тествано само в лабораторни условия. Учените описаха постигнатото като голяма стъпка. Канадският екип телепортира фотони на общо разстояние от близо 30 километра.
Експериментът показва, че квантовата телепортация на дълги разстояния е технически възможна. Тестът ще помогне на учените в разработването на нови технологии.
Квантовата телепортация се различава от обичайното разбиране на този термин. При нея не се телепортира самият обект, а неговото състояние.
Квантовото вплитане възниква, когато две частици са свързани без значение колко далече са една от друга. Когато една от тях се променя, това мигновено се отразява на свойствата на другата.