Приключи изборният ден в съседна Македония. Според наличната към момента информация вотът е преминал спокойно.
Избирателната активност на предсрочните парламентарни избори в Македония до 17 часа местно време /18 часа българско/ е 60,38 процента, съобщи Държавната изборна комисия /ДИК/, цитирана от македонската Нова ТВ.
В момента тече преброяването на гласовете. Резултатите ще бъдат съобщени около 21 часа местно време (22.00 часа българско).
До ДИК са изпратени 335 жалби от граждани, чиито оплаквания са предимно за това, че имената им не фигурират в избирателния списък. Жалбите бяха отхвърлени, защото в ДИК са установили, че става въпрос за граждани, които се намират в списъка със спорно вписване и не са подали навреме декларации за това. За тази процедура имаше кампанията преди изборите и самите граждани не са информирали компетентните институции за проблема, казват от ДИК.
Лидерът на управляващата в Македония партия ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски гласува по-рано днес, след което призова избирателите да го последват.
"Две години и половина сред последните избори гражданите трябва да излязат и да кажат мнението си за това как и в каква посока трябва да се движи Македония през следващите години", каза той. Груевски изрази задоволство, че изборите протичат нормално, честно и демократично и няма информации за никакви сериозни проблеми.
Председателят на опозиционния Социалдемократически съюз /СДСМ/ Зоран Заев, който гласува в Струмица, чийто кмет е, каза, че днешният ден е исторически за Македония и гражданите й и изрази увереност, че довечера ще обяви победа.
Предсрочните парламентарни избори трябва да сложат край на продължаващата вече две години и половина политическа криза в страната.
Проучванията на общественото мнение дават преднина с около 12 процента на управляващата партия ВМРО-ДПМНЕ, обвинявана от опозиционния Социалдемократически съюз /СДСМ/ в авторитаризъм и корупция.
Етническите албанци съставляват една четвърт от населението от около два милиона души в Македония и техният вот има значително влияние върху формирането на новото правителство. В албанския лагер с най-голямо доверие се ползва партията на Али Ахмети Демократичен съюз за интеграция, следвана от партия Беса и Демократичната партия на албанците.