Учени от NASA разработват план за превръщането на Марс в по-гостоприемна за човека планета, пише сайтът Мегавселена. Те разиграват компютърен модел, който тества магнитно поле около Червената планета с цел защита от слънчевите ветрове, отнасящи тънкия слой атмосфера. При наличието на такова поле бъдещото заселване на Марс би било по-възможно, смятат учените.
Ако този план може да бъде задействан и сработи, полярните ледени шапки на Марс може да бъдат разтопени и така милиарди по-късно отново да се появи течаща вода на планетата. Изчислено е, че около 1/7 от древния океан на Марс е замръзнал и е в полярните шапки на планетата, обявиха от NASA.
Преди милиарди години, на повърхността на Марс е имало големи обеми течаща вода. След това обаче, планетата е загубила своята атмосфера заради силните слънчеви ветрове и се е превърнала в студения сух свят, който наблюдаваме днес.
Една от възможностите да се възстанови атмосферата и планетата да стане по-гостоприемна е да се изпрати космически кораб, който да бъде в постоянна орбита около планетата и да създава магнитно поле. То ще защитава Марс от най-екстремните въздействия на слънчевия вятър и ще може да задържи атмосфера на планетата.
Ако това стане, атмосферното налягане на Марс ще се повиши и планетата ще стане по-близка до Земята. От NASA вярват, че така може да бъде променен климатът на Марс.
Създаването на такава „магнитна бариера“ ще позволи по-лесно да бъде изследвана и дори заселвана тази относително близка до Земята планета.
В NASA си дават сметка, че компютърният модел е едно, а реалния живот – друго и заявяват, че подобна мисия е несигурна. Но в Агенцията вече има разработени планове за космически мисии с човек на борда на кораб, който да обикаля в орбита около Червената планета, без да каца на нея. Като следващ етап ще се подготви и мисия с кацане на повърхността на Марс, което ще отвори нови хоризонти пред човечеството.