Отидете към основна версия

2 459 2

1 милион души на митинг в защита на рохингите (ВИДЕО)

  • мианмар-
  • чечня-
  • грозни-
  • протест
Снимка: АР/БТА

Лидерът на руската република Чечня Рамзан Кадиров заяви, че ще се обяви против курса на руското политическо ръководство, ако то поддържа властите на Мианмар, по отношение на протестиращите мюсюлмани от малцинството рохинги в западния щат Ракхайн. „Ако Русия поддържа тези дяволи, които днес извършват престъпления – аз съм против позицията на Русия, защото аз имам свое виждане и своя позиция”, казва Кадиров във видео обръщение публикувано в YouTube. Добре е да се види картата, къде се намира тази държава, кои страни са й съседи, къде на практика живеят мюсюлманите, допълва чеченският лидер. „По никакъв начин там не може да се изпрати войска, защото това е прерогатив на държавата. Но ако имах възможност бих ударил с ядрено (оръжие) там, за да унищожа тези хора които убиват деца, жени и сираци”, заканва се Кадиров. По неговите думи, случващото се в Мианмар е непоносима болка за мюсюлманите, за цялото човечество. Чеченският лидер окачествява случващото се там като геноцид.

Кадиров заявява още, че на него му е „близък” подходът на турският президент Реджеп Ердоган по отношение на казуса Мианмар, който е най-добрия и най-открития. Миналия петък президентът на южната ни съседка окачестви като „геноцид над мюсюлманите” сблъсъците между будистите и мюсюманите- рохинги в Ракхайн.

Над 1 милион души присъстваха в понеделник вечерта на митинг в Грозни срещу „геноцида срещу мюсюлманите” в Мианмар. Организаторите заявиха, че не се стигнало до сблъсъци. Основният лозунг на протеста е бил: „Без геноцид срещу мюсюлманите в Мианмар”. На митинга е било прието обръщение към президента на Русия Владимир Путин с молба да съдейства за прекратяване на насилието над мюсюлманите- рохинги.

В неделя говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че са обезпокоени от съобщенията за операцията срещу рохингите от страна на местните власти. В резултат на сблъсъците са загинали 400 души, от които над 350 рохинги. Последните се смятат за коренното население на територията на днешния мианмарски щат Ракхайн, макар повечето историци да вярват, че рохингите са се преселили в Мианмар по време на британското колониално владичество. Властите и обществото на Мианмар, където основната религия е будизмът, смятат мюсюлманите рохинги за нелегални мигранти от Бангладеш и им отказват гражданство. Конфликтът между рохингите и гражданите на Бирма, изповядващи будизъм в щата Ракхайн, тлее от години.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини