Седмици преди насрочените за 4 март президентски избори в Русия, премиерът Владимир Путин, който се бори, за да се върне в Кремъл, като цар обеща да увеличи заплатите и пенсиите, но и да намали с 20 % цента на недвижимите имоти.
Тази амбициозна програма беше обявена в негова статия за „Комсомольская правда“, озаглавена „Изграждане на справедливост. Социална политика за Русия“. Документът е ясна заявка на намеренията на Путин да остане във властта поне до 2018 г.
Руски анализатори отбелязват, че с популистките обещания на премиера не са случайни. Според тях Путин иска да си гарантира комфортна преднина още на първия тур на фона на нестихващите още от декември протести срещу неговото 12 годишно управление.
По тази причина той смело обещава, че ще намали не само лихвите по заемите, но и цента на строителните материали. По грубите изчисления на Путин това щяло да доведе между 20% и 30% поевтиняване на жилищата в различните региони на Русия.
Влизайки в Кремъл като държавен глава Путин ще развърже държавната хазна за по-високи пенсии и заплати.
За целта до 2018 г. заплатата на университетските преподаватели трябва да стане 200% от средната за района. По същият начин и заплащането на лекарите трябва да се процедира до 2013 г.
Студентите също ще получат облаги като тяхната стипендия ще стане 5000 рубли или близо 130 евро месечно.
Путин не забравя и проблемът с демографския срив в страната и обезлюдяването на огромни територии в Сибир. За целта в близките четири години проблемът с детските градини трябва да бъде решен. Многодетните семейства ще получават допълнително 180 евро за отглеждане на децата.
Мнозина анализатори скептично отбелязват, че набелязаните цели са в прерогативите на премиера, а не на президента. Русия продължава да изпитва недостиг от висококвалифицирани специалисти, които да въвеждат иновации в икономиката за създаване на високотехнологични продукти. След 12 години управление на Путин, се залага основно на износ на суровини.
Един от основните проблеми продължава да бъде алкохолизмът и високата смъртност сред руснаците. За целта няма да се вдига пенсионната възраст, но ще се даде възможността на работниците да се обучават през целия си живот. Мечтата на Путин е да се създаде "работническа аристокрация".
Случайно или не Кремъл се отказа да вдига акциза на водката и цигарите от Нова година...поне до изборите.
Статията на Путин все повече прилича на някои привички от царската епоха на Русия, когато самодържецът в Санкт Петербург, известен по народно му като „батюшка“, решаваше еднолично за всичко в страната.