Центърът за стратегически и международни изследвания, базиран във Вашингтон, обяви, че Китай използва финансовата си мощ, за да раздели Европейския съюз и да налее масло в огъня на блока, който изглежда разединен.
Инициативата на Китай „16+1“ е с фокус Балканите, като само за миналите две години Пекин е налял близо 5 милиарда долара в пет страни, които не са членки на общността – Албания, Босна и Херцеговина, Македония, Черна гора и Сърбия, сочат данните.
Чиновниците в Брюксел са притеснени, че чрез формата „16+1“ изсмуква ресурсите по оста Китай – ЕС. Сърбия и Черна гора водят преговори с ЕС, докато Албания и Македония скоро могат да получат зелена светлина за започването на такива.
Анализаторите отчитат, че най-малките и слаби икономики в групата приковават най-много вниманието на Китай, защото за Пекин е по-лесно да прави изгодни сделки с тях. Когато азиатската страна е с единствената оферта на масата, то тя много лесно може да прокара интересите си и да изиска използването на китайски компании и работници.
Китайските инвестиции често са помагали за повишаване обществената подкрепа за проруски политици и партии в Източна Европа, където китайските инвестиции не носят политическата стигма на инвестиции, подкрепени от Москва.
На Балканите много китайски сделки са насочени към инфраструктурата, включително железопътни линии, които страните усещат, че няма да бъдат финансирани от западните им партньори. Инфраструктурата ще позволи на стоки от Гърция да стигнат до вътрешността на Югоизточна Европа, каквато стратегия разработи китайската компания Cosco след кризата в еврозоната.
Някои страни от формата се противопоставят на желанието на Китай да нарушава разпоредбите на ЕС, включително в области като свободната търговия. Други тепърва "се събуждат“ за илюзорните обещания. Амбициите на Китай в региона се засилват на фона на увеличеното напрежение между Вашингтон и Кремъл.