Папа Франциск пристигна в Литва, откъдето започва четиридневната си обиколка в прибалтийските страни. Първите два дни той ще е в Литва, където католическото население. Програмата включва срещи с политически лидери, както и вярващи от Католическата, Лутеранската и Руската православна църква. Следват еднодневни посещения в Латвия и Естония.
Папата предприема обиколката на фона на засилващо се безпокойство в трите държави от агресивната политика на Русия близо 30 години след разпадането на Съветският съюз, когато те станаха независими.
В реч във Велнюс пред президентския дворец в присъствието на местните власти и дипломатическия корпус Папата разкритикува, без да ги назовава, онези, "които експулсират другите" и похвали толерантността и гостоприемството на литовците. Критиките му най-вероятно са насочени към страните от Вишеградската група (Полша, Унгария, Чехия и Словакия), чиито власти отказаха да приемат бежанците и икономическите мигранти, пристигнали масово в Гърция и Италия.
Папа Франциск не пропусна да говори за „гласовете, които всяват разделение и противопоставяне", използвайки като инструмент несигурността или конфликтите, които „твърдят, че единственият възможен начин да се гарантира оцеляването на една цивилизация е усилието за елиминиране, заличаване или експулсиране на другите".
„В това отношение вие, литовците, казвате нещо оригинално: „Да приемаме различията". С диалог, отвореност и разбиране тези различия могат да се превърнат в мост, свързващ Източна и Западна Европа”, каза Папата.
Франциск не пропусна и една доста болезнена за балтийските страни тема – емиграцията на младите хора. Той призова литовците да обърнат „специално внимание на най-младите, които са не само са бъдещето, а и настоящето на страната си, ако останат свързани с корените на народа".