Централните банки на Великобритания, Япония, Еврозоната, Швеция и Швейцария се обединиха с Банката за международни разплащания (BIS),за да проучат и оценят потенциалните ползи и последствия от емитирането на криптовалути. Това съобщи американската медия CNBC.
Темата за дигиталните валути на централните банки (CBDC) набра скорост сред институциите, след като Facebook обяви плановете си да създаде собствена криптовалута, наречена libra. Тя ще бъде обвързана с много други валути и държавен дълг, за да поддържа стабилна стойност.
Проектът, ръководен от Facebook, се сблъска с интензивна регулаторна реакция, като председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и членът на борда на Европейската централна банка Беноа Коур предупредиха за потенциалните рискове на libra, които могат да доведат до финансова нестабилност.
В съвместно изявление във вторник глобалните централни банки заявиха, че ще формират нова група, която да оцени евентуалните последствия от емитирането на техни собствени дигитални валути (CBDC). Тя ще бъде оглавена от Беноа Коур, който също е ръководител на инициативата за цифрови валути на Банката за международни разплащания (BIS), и от заместник-гуверньора на Банката на Англия Джон Кунлиф.
„Групата ще оцени всички аспекти на дигиталните валути на централните банки, включително икономически, функционални, технологични, както и трансграничната оперативна съвместимост“, казаха те в изявлението си.
Китай също се състезава в създаването на собствена централна криптовалута и имплементирането на блокчейн технологогията. Междувременно бившият председател на Комисията за търговия с фючърси Дж. Кристофър Джанкарло наскоро обяви планове за насърчаване на дигитална версия на долара.