Система с изкуствен интелект може да идентифицира хората, които не носят предпазни маски. Изобретението може да помогне в борбата с разпространението на Covid-19, като се цели то да бъде използвано основно в градския транспорт и на места, които предполагат събиране на много хора.
Екипът, създател на системата и ръководен от професор в катедра по електротехника, заяви, че предварителните тестове вече са проведени в кафенета, класни стаи и зали в кампуса на тайвански университет и резултатите са с точност до 95%.
Системата разпознава основните контури на човешкото лице, което ѝ позволява да идентифицира носещите маски без да е необходимо тяхното лице да е изцяло заснето. Нещо повече – проведените тестове показват, че говоренето по мобилен телефон, закриването на част от лицето с ръка и навеждането не възпрепятстват точността на системата – тя успешно засича хората, които не носят маска, като ги отбелязва с червен цвят, а тези, които носят – със зелен. Изобретението е много подходящо за метро станции и други места, предполагащи струпвания на множество хора, защото работи отлично дори и при гъста тълпа, а времето, необходимо за заснемане и обработка на информацията, е близо 0,03 секунди.
Подобна система вече бе създадена, но при нея се залагаше на големи портретни снимки, което не бе надежден метод за събиране на данни, тъй като, за да се набави необходимата информация, хората трябва изрично да застанат пред камерата и тя да ги заснеме. Освен това при нея бе важен и ъгълът на заснемане и не се допускаше закриване на част от лицето, което бе предпоставка за неточни резултати.
Междувременно Националната университетска болница Ченг Кунг представи своята защитна тента, предназначена за предотвратяване на риска от разпространяване на заболяването сред медицинския персонал по време на лечение на пациенти, болни от Covid-19.
Член на екипа, разработил и създал предпазната тента, каза, че лекарите трябва да бъдат защитени, особено когато се опитват да интубират пациентите с респираторна недостатъчност. Този вид манипулация крие сериозен риск за тях, излагайки ги на непосредствен контакт с вируса в случай, че не носят предпазно облекло.
Идеята за подобно изобретение се ражда от предпазните свойства на чадъра или дъждобрана – тентата се състои от две L-образни рамки и прозрачен PVC филм, материали, които са лесни за намиране и сравнително евтини. Тентата може да се поставя на легло или носилка и действа като бериера между лекаря и пациента. Има изрязани отвори, които позволяват на медицинския персонал да извършва необходимите манипулации, без да го излага на излишен риск. Въпреки, че интубирането обикновено не се извършва в линейките, защитната тента може да се монтира и в тях, за по-голяма сигурност.