Отидете към основна версия

9 298 16

Пиян зад волана: какви са наказанията в Германия

  • алкохол-
  • шофиране-
  • шофьор

Съдържание на алкохол в кръвта, надвишаващо 1,1 промила, се класифицира като престъпление, тъй като се приема, че в това състояние водачът не е способен да управлява МПС

Снимка: Shutterstock

От солени глоби и т.нар. "тест за идиоти" до затвор и отнемане на шофьорската книжка завинаги: ето какви са наказанията в Германия за шофиране в нетрезво състояние.

 

В Германия има четири вида административни наказания за водачите на МПС: парични глоби, наказателни точки, временна забрана за шофиране и лишаване от правоуправление на МПС. Получените наказателни точки, които се вписват в картотеката на Федералната служба за автомобилен транспорт във Фленсбург, не се заличават бързо: една точка се заличава след 2 години и половина, две точки - след 5 години, три точки - след 10. А при натрупване на 8 наказателни точки се отнема свидетелството за правоуправление на МПС.

Ако алкохолът в кръвта надвишава 0,5 промила

В Германия допустимото съдържание на алкохол в кръвта е 0,5 промила - колкото и в България. Това отговаря на около половин литър бира или чаша вино. Полицията обаче съветва шофьорите да не надвишават 0,3 промила, тъй като съдържанието на алкохол над тази граница се смята за утежняващо обстоятелство при всяко нарушение на правилата за движение. За водачите под 21-годишна възраст, както и за тези, получили свидетелството си за правоуправление преди по-малко от две години, употребата на алкохол преди шофиране е изцяло забранена.

В Германия управлението на МПС след употреба на алкохол може да се окаже много скъпо удоволствие. Шофьорите с концентрация на алкохол в кръвта над 0,5 промила се наказват с парична глоба от 500 евро, две точки във Фленсбург и един месец лишаване от правоуправление на МПС. При повторно нарушение глобата е вече 1000 евро, а книжката се отнема за срок от 3 месеца. Ако употребилият алкохол шофьор е застрашил други участници в движението, книжката му се отнема, а наказанието (парична глоба или лишаване от свобода) се определя от съда.

Съдържание на алкохол в кръвта, надвишаващо 1,1 промила, се класифицира като престъпление, тъй като се приема, че в това състояние водачът не е способен да управлява МПС. В такъв случай наказанието се определя от съда, като най-тежкото е затвор до 5 години и лишаване от правоуправление за срок от 6 месеца до 5 години.

При особено тежки нарушения

При превишаване на границата от 1,6 промила провинилият се водач задължително трябва да се подложи на медицинско-психологически тест, който в Германия шеговито наричат „тест за идиоти“. Годишно на такъв проверовъчен изпит се явяват около 90 000 водачи на МПС, като едва 60% от тях го издържат. При това въпросният тест не е безплатен - таксата е между 400 и 730 евро. Освен това властите могат да изискат от водача да положи повторно изпит за правоуправление - само шофиране или теория плюс шофиране.

За причиняването на смърт на пътя след употреба на алкохол се налагат огромни парични глоби или затвор до пет години. Освен това виновникът дължи парично обезщетение. В зависимост от обстоятелствата при инцидента, застрахователната компания на нарушителя може да откаже изплащането на обезщетение. В такъв случай водачът, причинил катастрофата, трябва сам да изплати сумата.

 

Поставете оценка:
Оценка 3.4 от 20 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: