Отидете към основна версия

2 683 3

Кипър променя политиката си за миграцията

  • кипър-
  • миграция-
  • бежанци-
  • политика-
  • средиземно море-
  • ес-
  • студенти

Страната призова Европейския съюз за повече солидарност

Снимка: Shutterstock

Кипър предприема значителни промени в политиката си за миграцията и убежищата, за да ограничи огромния нелегален поток към острова, реши правителството. То призовава Европейския съюз за повече солидарност.

Новата миграционна политика предвижда въвеждането на по-ефективни механизми, за да се ускори разглеждането на молбите за убежище, подчерта вътрешният министър Никос Нурис при представянето ѝ. Близо 20 000 заявления все още са висящи. Значително се съкращава времето за обжалване на решенията за отхвърляне на искането на убежище. Срокът в Административния съд се намалява от 75 дни на 15, а във Върховния съд - 42 на 10 дни, предаде БНР.

Новите мерки включват много по-строги изисквания към граждани на трети страни, влизащи в Кипър като студенти, тъй като това е един от най-силно притесняващите правителството миграционни канали. В последните години нараства броят на записаните в кипърските колежи чуждестранни граждани, които кандидатстват за убежище. 21 държави са определени като „безопасни” и заявленията за убежище на хора, идващи от тях, няма да бъдат разглеждани, заяви министърът.

Предвижда се и по-добър контрол по демаркационната „зелена линия”, разделяща острова, тъй като 75% от мигрантите влизат в Кипър през буферната зона от окупираната северна част на острова, посочи министър Нурис.  Ще бъде изграден още един приемен център за мигранти, който трябва да е готов до септември.

Четири законопроекта за решаване на тези проблеми вече са внесени в парламента. Кипър преразглежда миграционната си политика заради прекомерния натиск, на който е подложен, и ограничените му възможности. Страната е на първо място в ЕС по брой на търсещи убежище, които в момента представляват 3.8% от населението ѝ. Кипър призовава ЕС спешно да създаде обща миграционна политика, която задължава държавите-членки да приемат търсещи убежище от страните от първа линия, заяви министър Никос Нурис. 

Поставете оценка:
Оценка 4 от 2 гласа.

Свързани новини