Разширяването на санкциите на САЩ срещу строителството на газопровода "Северен поток-2" пряко ще засегне бизнеса на над 120 европейски компании и застрашава работни места в Европа. Това заяви днес операторът на проекта, компанията Норд стрийм 2 (Nord Stream 2), цитиран от ТАСС, предаде БТА.
Снощи Камарата на представителите на Конгреса на САЩ одобри единодушно внасянето на поправка за затягане на санкциите срещу газопроводите "Северен поток-2" и "Турски поток" в проекта за отбранителния бюджет за следващата финансова година (в САЩ тя започва на 1 октомври). Гласуването беше излъчено на живо на сайта на долната камара на законодателния орган на САЩ.
Инициативата цели да затегне вече въведени санкции срещу руските газопроводи "Северен поток-2" и "Турски поток". В края на декември миналата година президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа военния бюджет за текущата финансова година, който задължава американското правителство да наложи санкции на двата проекта.
С поправката се въвеждат ограничения срещу чуждестранни лица, които активно участват в продажбата, арендата или предоставянето на плавателни съдове за полагането на тръби, предназначени за изграждането на "Северен поток-2" и "Турски поток". Миналата седмица върховният представител на ЕС за общата външна политика и сигурността Жозеп Борел заяви, че Евросъюзът твърдо се обявява против едностранни санкции и заплахи за прилагането им от САЩ, които вредят на интересите на европейски компании, включително и на газопроводите "Северен поток-2" и "Турски поток", защото подобни мерки са в разрез с международното право.
Проектът "Северен поток-2" предвижда да бъдат изградени две тръби от газопровод с обща мощност 55 милиарда куб. м. на година от крайбрежието на Русия през Балтийско море до Германия. Към момента той е изграден на 93 процента. Спирането на изпълнението на проекта бе причинено от санкциите на САЩ срещу швейцарската компания Олсийз (Allseas), чиито кораби полагаха тръбите в Балтийско море. Единствен акционер в проектната компания Норд стрийм 2 е руският Газпром. Партньори на Газпром са френската Анжи (Engie), австрийската О Ем Ви, англо-холандската Шел (Shell), германските Унипер (Uniper) и Винтерсхал (Wintershall), които осигуряват 50 процента от финансирането.