Отидете към основна версия

3 961 42

„Лос Анджелис Таймс”: България се топи

  • българия-
  • население-
  • урбанизация

Според анализаторите, за да процъфти страната, тя трябва да подобри здравната си система и да продължи преминаването към автоматизация

Снимка: БГНЕС

Селските общности навсякъде изчезват, но от всички региони в света, Източна Европа е най-силно засегната.

България се свива все повече, като от края на комунизма преди 30 години броят на жителите е намалял с повече от една пета – от близо 9 милиона до около 7 милиона, твърди „Лос Анджелис Таймс” в своя публикация за смаляването на Източна Европа.

„Това е приблизително еквивалентно на процентната загуба, наблюдавана в Сирия през последното десетилетие – разликата е, че Сирия е във война”, твърди изданието.

„Големи части от провинцията са празни: населението го няма, но сградите все още стоят”. Статията визира доклад на ОOН, според който ако тези тенденции продължат, България ще се свие допълнително с около 5,4 милиона души до средата на века – намаление с допълнителни 23%.

Според други оценки тя може да достигне 4 милиона, което е по-малко от половината от най-високото ѝ регистрирано население.

Но България е само едно от многото места, ударени от огромни демографски промени, продължава текстът. В Северна Америка, Източна Азия и на други места в Европа раждаемостта стремително пада. Миналата година в САЩ общият брой на ражданията е достигнал 32-годишен минимум, а средният коефициент на плодовитост е спаднал до 1,72 раждания на жена от 1,76 – спад за четвърта поредна година.

В същото време урбанизацията примамва младите и амбициозните да напускат провинцията. Селските общности навсякъде изчезват, според „Лос Анджелис Таймс“, който също сочи, че от всички региони в света, които обезлюдяват, Източна Европа е най-силно засегната. Латвия, Молдова, Украйна, Хърватия, Литва, Румъния, Сърбия, Полша и Унгария редовно фигурират сред страните с най-големи загуби на население в света.

„От 90-те години на миналия век населението на комунистическия блок е намаляло с 18 милиона до 292 милиона – най-големият случай на обезлюдяване в света, който не е свързан с война”, продължава текстът.

„Причините са еднакви за целия регион: ниска раждаемост и емиграция”.

Според доклад на ООН за населението, средно жените тук имат 1,66 деца – доста под 2,1, необходими за компенсиране на смъртните случаи сред населението. В същото време маси от хора в трудоспособна възраст напускат страните си, за да търсят работа в Западна Европа и извън нея.

„Може би неслучайно регионът е завладян и от вълна от националистически популизъм, тъй като местни движения като полската партия „Право и справедливост“ и унгарската партия „Фидес“ са поели властта върху националистическите и антиимигрантските платформи. На други места, Брекзит, изборът на Тръмп за президент и бунтът на „жълтите жилетки” във Франция имат корени в селските и крайградските райони, където има усещане, че местните общности или са затрупани от новодошли – някои, по ирония на съдбата, от Източна Европа – или просто изчезват”, твърди вестникът.

Според проучвания, на които той се позовава, в селата и регионите, където има загуба на население, дори и да не са в Източна Европа, има нарастващ страх от загуба на културна идентичност в резултат на притока на новопристигнали”, казва Ружа Смилова, програмен директор в Центъра за либерални стратегии в София.

Тя изучава връзката между загубата на населението и местните движения.

Крайнодесните партии в България не са толкова силни, колкото тези в други източноевропейски страни, твърди в тази посока публикацията. Колективно те печелят 14% на последните национални избори, а броят им намалява. Все пак те са част от правителството като младши партньор и имат непропорционално влияние върху въпроси като миграцията, отбелязва тя.

Вестникът цитира Ангел Джамбазки, член на Европейския парламент от крайнодясната българска партия ВМРО, който казва , че неговият блок се противопоставя на приемането на бежанци в България.

„Не трябва да вземем нито един”, казва той. „Това е хлъзгав склон. Ако вземем един, рано или късно ще бъдем принудени от Европейския съюз да вземем и други. И няма да има обяснение защо”.

Разбира се, това, което България се нуждае повече от всичко, са хората. Тези, които емигрират, обикновено са млади и образовани – изтичане на мозъци, което би могло да намали способността на България за по-нататъшно развитие на икономиката и „Дясноцентристкото правителство на премиера Бойко Борисов говори за икономически бум през последните години”, твърди текстът.

„Но корупцията продължава да се разраства, а училищата и здравеопазването са под средното ниво”. Ако млади, образовани професионалисти – като тези, които участват в антикорупционните протести – напуснат страната, перспективите за въвеждане на реални промени стават по-трудни, твърдят експерти от Института за пазарна икономика в София, цитирани от авторите на публикацията.

Освен това тези, които напускат, са до голяма степен в годините, в които се правят бебета. В резултат на това населението на България, както е в целия индустриализиран свят, остарява. Това натоварва финансите на страната, твърдят специалистите. По-възрастното население изисква подкрепа като здравеопазване и пенсии. Но с по-малко работници, има по-малко данъчни приходи за заплащане на такива услуги.

И според икономистите, загубата на населението обикновено води до по-слаб икономически растеж в дългосрочен план, тъй като има по-малко работници, които произвеждат, и по-малко хора, които купуват продуктите.

„Когато комунизмът приключи преди три десетилетия, фабриките се затвориха, стотици хиляди заминаха да търсят работа на друго място, а тези, които останаха, имаха по-малко деца или изобщо няма такива”, пише „Лос Анджелис Таймс”.

„Днес България е част от Европейския съюз, макар и най-бедният и член. Инвестиции се вливат от чужбина и икономиката расте. Безработицата е на исторически ниски нива и заплатите са се повишили, тъй като тези, които са останали в страната, са по-търсени. Благодарение на това се завръщат хиляди българи, което донякъде намалява загубите на населението. Чуждестранният бизнес създава пазар в няколко области, които някога са били смятани за мъртви. ИТ секторът процъфтява”.

Все пак страната продължава да гони хората, е изводът на публикацията. Тя цитира Националния статистически институт на България, според който през 2018 г. населението се е свило с около 50 000 – загуба от 137 души всеки ден – вследствие на подобни спадове в предишни години. Около 1 милион българи живеят извън страната. „Всичко това означава, че бъдещето на България е много трудно да се предвиди”, заключава медията.

Според анализаторите, за да процъфти страната, тя трябва да подобри здравната си система и да продължи преминаването към автоматизация, което ще замени загубените работници. Други обаче смятат, че демографските промени ще поставят големи тежести върху икономиката и социалния сектор в страната през следващите десетилетия.

Националният статистически институт сочи, че почти 1200 села имат население по-малко от 50 души. Регионални болници се затварят, защото местното население е твърде малко, за да ги поддържа. Много от старите хора живеят в относителна изолация, с периодични доставки на храна.

„Цели части от страната започват да приличат на призрачната зона като тази на бившата атомна централа в Чернобил в Украйна – изоставени и замръзнали във времето”, завършва мрачната картина „Лос Анджелис Таймс“.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 16 гласа.

Свързани новини