Отидете към основна версия

3 199 20

"Златните" паспорти на руснаците

  • русия-
  • паспорт-
  • кипър

Някои от тях дават огромни суми, за да си осигурят "златна гаранция" за сигурност в чужбина

Снимка: БГНЕС/ЕРА

Състоятелните руснаци винаги са се интересували от европейско гражданство. Някои от тях дават огромни суми, за да си осигурят "златна гаранция" за сигурност в чужбина.

Как най-бързо се става гражданин на ЕС? Фирмите, които помагат на богатите руснаци да получат чуждо гражданство, знаят отговора: бързо става в Кипър и Малта, но е доста скъпо. Бързо става също и в карибските страни, където е значително по-евтино. С паспортите от тези държави да се влиза в Шенгенското пространство без виза.

Както споделят пред ДВ фирмите, предоставящи посреднически услуги, през последните месеци търсенето е нараснало три-четири пъти. Интересът към Кипър и Малта расте стабилно, но придобиването на гражданство в ЕС става все по-трудно: програмите поскъпват, проверките стават по-сложни, а рисковете за тези, които не са попълнили въпросника коректно, стават все повече.

Кипър иска по два милиона евро

Интересът към Кипър е нараснал покрай спадналите цени на недвижимите имоти на острова, казват от фирма, която предлага виртуален оглед на бъдещата собственост за инвеститорите, които са готови да купуват. Мнозина обаче били недоверчиви и чакали да паднат ограниченията, за да посетят острова лично.

Кипърски паспорт както и преди може да се получи срещу инвестиция от два милиона евро, без да се налага да се живее в страната. Но държавните такси междувременно са увеличени от 150 000 на 200 000 долара. Увеличена е бройката на работните места, които трябва да бъдат създадени – от пет на девет.

На потенциалния инвеститор би трябвало да се направи подробна проверка – за произхода на капитала, за съдимост и за това, че не е обект на санкции от страна на ЕС. Освен това съществува изискването да не е бил на държавна длъжност в последната година. Както става ясно от разследване на телевизия „Ал Джазира“ обаче, кипърско гражданство са получили и редица лица, заемали високи постове в руската администрация.

Новите правила на Малта

Има и ръст в търсенето на малтийско гражданство, но не така висок: хората бързали да подадат заявки по старата програма, по която квотата от 180 души вече е изчерпана. От септември властите в Малта пускат нова програма с по-строги изисквания: сумата, която трябва да се внесе във Фонда за развитие на Малта се увеличава, а размерът на инвестицията в имот, която трябва да се направи, се удвоява – от 350 на 700 000 евро. Въвежда се и изискването за постоянно пребиваване на острова, което навярно ще откаже мнозина от желанието да получат местно гражданство, предполагат от посредническите фирми. Там смятат също, че правоохранителните органи на острова не разполагат с достатъчно ресурси да контролират това постоянно пребиваване.

Но Малта е по-малко популярна сред руснаците в сравнение с Кипър. През 2018 година например малтийски паспорти са получили само 50 руски граждани.

Карибският паспорт – гаранция за сигурност

От карибските държави с най-голяма популярност се ползват Сейнт Китс и Невис, Антигуа и Барбуда, както и Сейнт Лусия. Те позволяват безвизово влизане в над 100 страни, включително и във Великобритания. Карибски паспорт може да се получи срещу инвестиции в икономиката в размер на 100 000 -150 000 долара в зависимост от страната, документите се оформят дистанционно. Както посочва експертът по инвестиционна миграция Игор Немцов, паспортите са и един вид гаранция за сигурност. „В Русия и държавите от ОНД няма и помен от икономическа или политическа стабилност, а всеки предприемач, даже тези от средно ниво, искат да имат сигурност в утрешния ден.“

Чуждият паспорт – като резервно летище

От 2003 година насам Кипър е припечелил чрез „златните“ паспорти над 6,5 милиарда евро, Малта от 2014 до 2018 – към 850 милиона. Европейската комисия нееднократно е отправяла критики към схемите за получаване на гражданство срещу инвестиции, позовавайки се на рисковете в сферата на сигурността, прането на пари, избягването на данъците и корупцията. Комисията продължава да проверява доколко подобни инвестиционни програми отговарят на нормите на ЕС.

Търсенето на паспорти расте с всяка следваща година, казва Иля Шуманов, заместник-директор на „Трансперънси Интернешънъл“ в Русия. И дава следното обяснение за резкия ръст в интереса напоследък: „Някои си подготвят резервно летище, в случай че се появят политически сътресения, други – площадка за евакуация на своето семейство".

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 6 гласа.

Свързани новини

Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания