На 8 май 2021 г. се навършиха 76 години от края на Втората световна война в Европа – Денят на Европа. Докато войната, която отне живота на милиони в Европа, е дълбоко обвързана с историята на миналия век, Старият континент продължава да е арена на военни конфликти, най-вече в източната си част. Украинската криза, опустошила района на Донбас, доведе до 13 000 смъртни случая.
В отговор на пандемията от коронавирус генералният секретар на ООН Антониу Гутериш призова за незабавно глобално прекратяване на огъня, като заяви през март 2020 г .: „Нашият свят е изправен пред общ враг: COVID-19. Вирусът не се интересува от националност или етническа принадлежност, фракция или вяра. Той атакува всички безмилостно. Междувременно по целия свят бушува въоръжен конфликт“.
От данните на Statista.com, базирани на информация за местоположението и събитията при въоръжени конфликти (ACLED), е видно, че голяма част от земното кълбо все още е обхванато от някаква форма на конфликт. Инфографиката показва държави, в които има наличие на данни за въоръжени сблъсъци с участието на държавни сили и/или бунтовнически групи през 2021 г. Дори като се използва това опростено определение, присъствието на война по целия свят е много голямо.
За разлика от ситуациите в Донбас и Сирия например, не всички конфликти отговарят на картината, която изниква в съзнанието ни, когато става дума за война. В Мексико например ACLED е регистрирала 4 въоръжени сблъсъка с участието на държавни сили. Всеки от тях обаче беше битка между различни групировки.