Законодателите на ЕС от групата на Зелените/EFA подадоха жалба до Съда на Европейските общности, в която посочват „имплицитен отказ“ от Европейската комисия да предостави достъп до информация относно договорите за ваксини между ЕК и производителите на ваксини, предаде euractiv.com.
Петима членове на ЕП от Зелените/EFA подадоха заявлението за случая на 22 октомври „след месеци на кореспонденция между Зелените/EFA и Комисията, по време на които Комисията не се съгласи да предостави прозрачен достъп до договорите“, според прессъобщение от жалбоподателите, публикувано на 29 октомври.
Въпросните евродепутати са Маргрете Окен, Тили Мец, Юта Паулус, Мишел Ривази и Кимбърли ван Спарентак.
Холандският евродепутат Кимбърли ван Спарентак посочи, че са изминали девет месеца, откакто Комисията официално е поискала достъп до пълния набор от договори за предварителна покупка на ваксини.
„В продължение на девет месеца Комисията отказва да ги разкрие, но след като бяха силно критикувани за непрозрачността на своята политика за ваксини, те публикуваха силно редактирани договори“, каза тя, добавяйки, че това е „очевидно недостатъчно“.
Групата на Зелените/EFA заяви, че прозрачността в процедурите за ваксинация не е осигурена, въпреки че здравето е „въпрос от обществен интерес“, и добави, че Европейската комисия не е взела предвид по-висшия обществен интерес при разкриването на договорите за ваксини.
Датският евродепутат Маргрете Окен подчерта, че милиарди средства на данъкоплатците на ЕС са изразходвани за сключване на споразумения с фармацевтичната индустрия.
„Разработването на ваксината е успешно, но споразуменията за предварителна покупка не са като ваучер за подарък, която индустрията може да използва без условия“, каза тя, добавяйки, че гражданите плащат както за разработката, за производството, така и за закупуването, без да знаят печалбите на индустрията е неприемливо.
На 17 юни 2020 г. Европейската комисия представи стратегията на ЕС за ваксините за ускоряване на разработването, производството и внедряването на ваксини срещу COVID-19.
Чрез предварителни споразумения за закупуване с отделни производители на ваксини, Комисията си осигури правото да закупи определен брой дози ваксини в даден период от време и на определена цена.
В замяна Комисията финансира част от първоначалните разходи от Инструмента за спешна подкрепа от 2,7 милиарда евро. Това финансиране се считаше за авансово плащане за ваксините, които държавите-членки закупуват.
Информацията, която членовете на ЕП сега изискват, е за отговорност и обезщетение, производство на ваксини, включително количества, местоположения, цени и разходи за изследвания и разработки, имената на ръководната група, договаряща договорите „и много повече“.
Спарентак каза, че прозрачността е важна за бъдещето, тъй като „знаем, че Европа ще продължи да се сблъсква с големи кризи като настоящата пандемия“.
„Ние сме в процес на създаване на нов Европейски орган за спешно реагиране в здравеопазването – HERA – който скоро ще отговаря за всички съвместни обществени поръчки в областта на здравеопазването. За да бъде HERA успешна, трябва да се гарантира прозрачност на всякакви бъдещи договори за ваксини и лекарства, както и независимо управление и контрол на тази структура“, каза тя.
Заявлението по делото беше внесено в съда ден след като Европейският парламент прие резолюция, призоваваща за законодателство, което да направи процеса на проучване, закупуване и разпространение на ваксини срещу COVID-19 по-прозрачен.
Евродепутатите поискаха Комисията да разкрие кой договаря закупуването на ваксини от нейно име. Тя трябва да публикува споразумения за покупка, сключени с доставчици на ваксини, включително подробности за публичните инвестиции и разходите за ваксини, и да оповестява всички потенциални нарушения на договора.
Евродепутатите изразиха надежда, че повече прозрачност ще помогне за борба със скептицизма срещу ваксините.
След пленарното гласуване Долорес Монсерат, испански евродепутат от групата на ЕНП и председател на комисията по петиции, каза, че за да бъде успешна стратегията на ЕС за ваксините срещу COVID-19, „на обществеността трябва да се предостави повече информация, като това ще увеличи доверието им във ваксините и в инвестициите на ЕС, до които се стигна.