Учените от Европейската организация за ядрени изследвания ЦЕРН може да станат първите, открили тъмната материя – субстанция, която отговаря на една четвърт от масата на Вселената, но не може да се „проследи“ по друг начин освен по нейния гравитационен ефект, предаде Newsru. Проявление на този ефект е фиксирал алфа-спектрометърът AMS-02 след половин година работа на Международната космическа станция. Преди да обявят епохалното си откритие, учените трябва да потвърдят произхода на находката, съобщава се в сайта на ЦЕРН.
За успешните резултати от работата на алфа-спектрометъра е обявил нобеловият лауреат по физика от 1976 г. Самюел Тин. По неговите думи, детекторът е засякъл в космическите лъчи около 25 милиарда частици, в това число и 400 000 позитрони в енергийния диапазон от 0,5 до 350 гигаелектронволта. При това, количеството на позитроните силно е превишавало броя на техните античастици – електрони.
Излишък от позитрони учените са успели да наблюдават още преди десетилетия, но и досега остава неясно от какво е предизвикан той. Според една от версиите, това е проявление на процес в тъмната материя, при който нейните частици се сблъскват. Но в такъв случай при праг от 250 гигаелектронволта броят на позитроните би трябвало да намалява – нещо, което засега на учените не се е удало да проследят.
„В най-скоро време AMS може определено да ни покаже дали тези позитрони са сигнал от тъмната материя, или имат друг източник“, отбелязва Тин. Изследователите планират да приведат апарата в режим на по-високи енергии (над 250 гигаелектронволта), за да установят предполагаемото спадане на броя на позитроните.
AMS-02 е апарат с тегло около 7 тона, в чието създаване в продължение на 14 години са участвали учени от 16 страни. „Ние провеждаме експерименти както в Космоса с помощта на AMS-02, така и на Земята с Големия адронен колайдер. Това е отличен „тандем“ и през следващите няколко години просто не може да не открием следи от тъмна материя“, изрази увереност генералният директор на ЦЕРН Ролф Хойер.